Problem „kulawego Scruma”
Jak pełnić rolę scrumową w firmie, która ma „kulawego Scruma” – takie pytanie otrzymałem podczas szkolenia od jednego z Product Ownerów. W poniższym artykule próbuję na nie odpowiedzieć.
Jak pełnić rolę scrumową w firmie, która ma „kulawego Scruma” – takie pytanie otrzymałem podczas szkolenia od jednego z Product Ownerów. W poniższym artykule próbuję na nie odpowiedzieć.
W tej części cyklu chcemy się zająć najpopularniejszymi z licencji copyleftowych, czyli GPL v2 i v3. Razem mają około 20–25 proc. rynku wszystkich licencji open source, w tym szereg kluczowych produktów, jak WordPress, MySQL czy Linux. Z jednej strony GPL ma więc istotne znaczenie gospodarcze, z drugiej stwarza najwięcej wyzwań.
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął ważną dla wielu programistów kwestię sporną ze skarbówką.
Zamawiający potrzebował określonego systemu IT, a wykonawca obiecał, że taki mu dostarczy. Niestety, wdrożenie nie poszło po myśli żadnej ze stron i sprawa trafiła do sądu. O jej przebiegu opowiedzieli prawnicy z kancelarii Kochański & Partners podczas webinaru z cyklu „Spory IT”.
„Strategia w naszej firmie jest jak krasnoludki. Wszyscy słyszeli, że jest, ale nikt jej nie widział” – takie zdanie usłyszałem w jednej ze średniej wielkości firm z branży IT. To dość częste podejście do strategii biznesowej.
Spotkałem kilka razy startup, który miał gotową aplikację, która się nie sprzedawała, bo… nie wiedzieli, że od lat jest już dostępna taka funkcjonalność w innej aplikacji. Szkoda, że wcześniej nie zadbali o właściwą strategię i taktykę.
Open source przebił się z „warstwy informatycznej” do „warstwy regulacyjnej”. Nabywcy zwracają uwagę, czy dostawcy wypełnili wszystkie zobowiązania, a badanie kodu pod kątem prawnych konsekwencji zastosowania otwartego oprogramowania zaczyna być standardem.
Polski Ład wprowadzi niezliczone problemy związane z prawidłowym wypełnieniem obowiązków podatkowych – oceniają eksperci prawni. Jednocześnie podkreślają, że dociśnięciu fiskalnej śruby towarzyszą w nowej ustawie zmiany potencjalnie korzystne dla przedsiębiorców.
Jakie zasady odpowiedzialności za działanie sztucznej inteligencji będzie brał pod uwagę „mecenas-robot” w sprawie przed „krzemowym sędzią”?