W firmach MŚP liczy się każda złotówka, dlatego ich właściciele szukają urządzeń działających nie tylko długo i bezawaryjnie, ale też efektywnych ekonomicznie. W te potrzeby idealnie wpisuje się opracowana przez Epson atramentowa technologia Heat Free, dzięki której wyeliminowano potrzebę wykorzystania ciepła w trakcie druku, co przekłada się na mniejsze o nawet 83 proc. zużycie energii elektrycznej.

W urządzeniach Epson (w tym z serii WorkForce Pro i Enterprise), w których zastosowano technologię Heat Free, praktycznie jedynym materiałem eksploatacyjnym jest atrament. Stanowi on znaczący wyróżnik wobec technologii laserowej, gdzie cyklicznym wymianom podlegają bębny, zasobniki tonera, pasy transmisyjne, elementy nagrzewające itd. Co ważne, w większości modeli atrament aplikowany jest nie z małych kartridży, a z wydajnych zasobników pozwalających na jednym zasileniu drukować dziesiątki tysięcy stron zarówno czarno-białych, jak i w kolorze. 

Na polskim rynku ze względu na wydajność, prostotę obsługi i długowieczność bardzo dużą popularnością cieszą się działające w technologii Heat Free modele z serii WorkForce Pro, takie jak WF-M5799DWF (mono). Te szybkie i energooszczędne urządzenia wielofunkcyjne pozwalają obniżyć zarówno koszty druku, jak i wpływ na środowisko naturalne. Klienci drukujący w małych i średnich grupach roboczych chwalą też urządzenia drukujące w technologii RIPS (Replaceable Ink Pack System, np. WF-C579RDWF), czyli systemie wykorzystującym pigmentowe atramenty DURABrite, które są dozowane z dużych „worków” o pojemności równej 1 lub 1,5 litra. Zapewnia to wydajność do 86 tys. stron druku w czerni i 50 tys. w kolorze.

Dla mniej wymagających użytkowników dostępne są urządzenia monochromatyczne, takie jak EcoTank M1180. To drukarka o ultraniskim koszcie użytkowania, z kartą Wi-Fi, złączami USB i Ethernet oraz zapasem tuszu pozwalającym wydrukować aż do 11 tys. stron.

Z papieru do pliku

Epson stawia na kompleksowe zarządzanie obiegiem informacji i rzeczą wtórną jest czy znajdują się one na papierze, czy w postaci pliku cyfrowego. Takie podejście podzielają również klienci – coraz większą wagę przywiązują do znaczenia digitalizacji danych i elektronicznego obiegu dokumentów. Zdają sobie też sprawę, że w najbliższym czasie coraz większe znaczenie będzie miało zastosowanie takich systemów jako narzędzia w projektach wykonywania kopii dokumentów w celach archiwizacyjnych oraz do zaspokojenia wymogów prawnych.

Urządzenia z rodziny WorkForce Enterprise AM (np. WFE AM-C4000), poza wszystkimi zaletami druku bez nagrzewania zapewniają także szerokie wsparcie związane z wydajnym obiegiem dokumentów. Tworzenie zaawansowanych systemów ich dystrybucji, przypisanych do profili użytkowników, umożliwia oprogramowanie firmy Epson. Po zeskanowaniu dokumentu jego kopia trafia wprost z urządzenia do odpowiedniego folderu oraz na indywidualną skrzynkę e-mail. Z kolei bezpieczeństwo jest zwiększone dzięki funkcji druku podążającego – wydruk wykona się dopiero po uwierzytelnieniu się użytkownika na dowolnym urządzeniu podłączonym do firmowej sieci.

W przypadku małych i średnich firm do sprawnego przesyłania dokumentacji idealnie sprawdza się kompaktowe i poręczne urządzenie, takie jak miniaturowy skaner WorkForce DS-70. Poza niewielkimi rozmiarami jego zaletą jest bardzo intuicyjna obsługa oraz współpraca z systemem Android i iOS oraz zasilanie przez port USB, które daje w praktyce pełną niezależność. 

Oprogramowanie dołączane do skanerów Epson, pozwala ich użytkownikom na eksport i przechowywanie skanów w wysokiej jakości w dowolnym środowisku — zarówno w prostych systemach obsługi dokumentów – lokalnie, jak i w chmurze oraz w profesjonalnych rozwiązaniach do zarządzania treścią. 

Modelem szczególnie popularnym w sektorze publicznym jest DS-790WN. To wydajny skaner sieciowy A4 klasy premium – szybki, z funkcją skanowania do chmury oraz kartami Wi-Fi i Ethernet. Pracuje tak samo efektywnie bez podłączenia do komputera, a jego niewielkie wymiary sprawiają, że łatwo go ustawić na każdym biurku. Przyjazna obsługa poprzez zintegrowany ekran sprawia, że potrafi używać go każdy pracownik – także ten bez wiedzy IT.

Dla administratorów, którzy chcą centralnie, zdalnie zarządzać profilami skanowania, zadaniami, a także uprawnieniami użytkowników, dostępne jest oprogramowanie Document Capture Pro Server. Dzięki zgodności z protokołem LDAP można definiować dostęp sieciowy i konfigurować konta oraz procesy dla poszczególnych użytkowników. Predefiniowane zadania i funkcja „skanuj do” minimalizują ryzyko wysłania pliku do niewłaściwej lokalizacji, zaś funkcje przetwarzania obrazów, takie jak rozpoznawanie tekstu, gwarantują wierne odwzorowanie oryginalnych dokumentów.

Partner do usług

Coraz więcej firm nie chce kupować sprzętu, aby samodzielnie nim zarządzać, serwisować, ubezpieczać itd. Wolą po prostu eksploatować urządzenia i rozliczać się w proporcjach adekwatnych do zużycia materiałów eksploatacyjnych. Epson wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom i już od kilku lat umożliwia partnerom uczestniczenie w programie partnerskim w charakterze dostawców usług Managed Print Services. Szerokie portfolio dostępnych rozwiązań atramentowych Epson pozwala wybierać urządzenia zależnie od potrzeb – od niewielkich EcoTanków, poprzez serię WorkForce, aż do rozwiązań specjalistycznych, jak drukarki sublimacyjne DTG czy drukarki etykiet.   Główną rolą takiego partnera jest przeprowadzenie wstępnej analizy dotyczącej tego, jak funkcjonuje dane przedsiębiorstwo oraz kiedy i dlaczego pracownicy drukują dokumenty, co pozwala wskazać obszary wymagające optymalizacji. W kolejnym kroku proponuje on najlepiej pasujące i dobrane rozwiązania, a po dostarczeniu urządzeń zajmuje się kompleksowo ich serwisowaniem, uzupełnianiem materiałów eksploatacyjnych i okresowym serwisem oraz wsparciem technicznym. Umowa gwarantuje po prostu ciągłość pracy urządzeń w najwyższym stopniu ich sprawności, czyli to czego oczekuje klient. Epson poprzez swoich profesjonalnych partnerów umożliwia „od ręki” wydzierżawienie klientowi końcowemu drukarki za uzgodnioną opłatę miesięczną, zawierającą już w sobie koszt druku określonej liczby stron.

Dodatkowe informacje: Robert Reszkowski, Business Sales Manager, Epson, robert.reszkowski@epson.pl