Zdaniem integratora

Jaki był miniony 2023 rok…

Adrianna Kilińska, CEO, Engave Adrianna Kilińska, CEO, Engave  

Rok 2023 był dla naszej firmy rokiem trudnym, zwłaszcza jeżeli chodzi o pierwsze półrocze. Zaczął się niefortunnym przekazaniem sterów firmy w ręce osoby spoza struktury organizacyjnej, powołując ją na członka zarządu, a następnie naprawianiem tej decyzji przez ostatnie miesiące. Co nieuniknione, ma to odzwierciedlenie w wynikach finansowych spółki – tak słabych po raz pierwszy w historii jej działalności. Ponadto przez ostatni rok skupialiśmy się na rozwijaniu naszych produktów aplikacyjnych, co wymagało dużej determinacji, zarówno pod względem zbudowania, jak i utrzymania zespołów wytwarzających oprogramowanie oraz zapewnienie stałego przypływu gotówki na te wysoko kosztowe projekty. Od wielu lat wytwarzane przez nas aplikacje finansujemy sami, nie posiłkując się funduszami zewnętrznymi. Zmagaliśmy się też z mało sprzyjającymi warunkami ekonomiczno-politycznymi na rynku, co przekładało się na decyzje naszych klientów i ich brak chęci inwestowania w IT. Mimo to, udało nam się zakończyć rok 2023 kilkoma ważnymi umowami, z czego jedną z nich jest Cyfrowy Bunkier w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który zdecydował się na wzmocnienie swojej cyfrowej ochrony – jesteśmy odpowiedzialni za całościową realizację tego projektu. W drugiej połowie roku dołączyliśmy do programu PW (Cyber) w Ministerstwie Cyfryzacji, stając się partnerem godnym zaufania – służącym wiedzą i wsparciem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Końcówka roku to czas wyróżnień i nagród. Otrzymaliśmy po raz drugi prestiżową, ogólnopolską nagrodę „Firmy dobrze widzianej”- tytuł przyznawany przez największą w kraju organizację pracodawców. Otrzymaliśmy także międzynarodową nagrodę Made in Poland 2023 przyznawaną polskim firmom w Berlinie, jako dowód uznania za wkład w przedsiębiorczość i wytwarzanie nowoczesnych technologii, które przyczyniają się do budowania marki Made in Poland w Europie i na świecie.

  
Grzegorz Świrkowski, CEO, Net Complex Grzegorz Świrkowski, CEO, Net Complex  

To był wyjątkowo udany czas, w którym kontynuowaliśmy dynamiczny rozwój firmy, notując stały wzrost sprzedaży. Dodatkowo, oficjalnie dołączyliśmy do Klastra Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland, co wzbudza w nas szczególną dumę. Ta nowa rola to nie tylko dodatkowe zobowiązanie, lecz również szansa na wspólne realizowanie naszej misji budowania bezpiecznej cyberprzestrzeni w Polsce i poza nią.

  
Piotr Kawecki, CEO, ITBoom Piotr Kawecki, CEO, ITBoom  

W ITBoom rośnie sprzedaż usług. Dużym sukcesem spółki w ubiegłym roku było wejście na rynek amerykański, gdzie spodziewamy się zwiększenia ilości wdrożeń w kolejnych latach. Naszą dużą przewagą są autorskie rozwiązania w obszarze sprzedaży, produkcji i logistyki. W szczególności rośnie sprzedaż usług opartych o rozwiązania Microsoft Dynamics.

W obszarze sprzedaży sprzętu IT rok 2023 był dla nas okresem stabilizacji i powrotu do popytu z czasów poprzedzających pandemię. Po okresie boomu na rozwiązania wspomagające pracę zdalną rynek w dużym stopniu się nasycił. Warto zauważyć, że w 2023 r. pracownicy firm wrócili do biur. W części przedsiębiorstw odbywa się to hybrydowo, ale nie zmienia to faktu, że niebawem będą one musiały dokonać wymiany sprzętu. W kolejnych miesiącach spodziewam się wzrostów wolumenu sprzedaży, przy czym nie powinniśmy spodziewać się powrotu do wyników z okresu pandemii.

  

Plany związane z 2024 rokiem…

Grzegorz Świrkowski, CEO, Net Complex Grzegorz Świrkowski, CEO, Net Complex  

Podczas gdy w poprzednim roku koncentrowaliśmy się na solidnym przygotowaniu do wejścia w życie dyrektywy NIS2, również w nadchodzących miesiącach konieczna będzie koncentracja na ciągłym podnoszeniu naszej wiedzy. Oczekiwania klientów nakładają na nas obowiązek dysponowania odpowiedzią na każde pytanie, dlatego będziemy nieustannie doskonalić nasze kwalifikacje. Ponadto planujemy wprowadzenie na rynek innowacyjnego polskiego produktu, który usprawni i podniesie jakość przeprowadzanych audytów, dostarczając klientom klarownych wskazówek. Te obszary staną się głównymi kierunkami naszych działań w nadchodzących dwunastu miesiącach.

  
Adrianna Kilińska, CEO, Engave Adrianna Kilińska, CEO, Engave  

Liczymy na ożywienie gospodarcze, szczególnie w obszarze cyfryzacji, dzięki wsparciu przez środki z Unii Europejskiej i odblokowaniu pieniędzy z KPO, jak również funduszy strukturalnych. To daje nam powody do optymizmu, zarówno jeśli chodzi o nasze bieżące projekty, jak i plany rozwoju. A w planach mamy rosnąć, zatrudniać i tworzyć wspierające miejsca pracy. W obecnym roku, oprócz dalszych nakładów w rozwój produktów własnych, planujemy jako dojrzały biznes wejść w rynek inwestycyjny. W drugiej połowie minionego roku ruszyła machina związana z powołaniem przeze mnie do życia ASI i budowanie akceleratora technologicznego, którego zadaniem będzie wsparcie technologicznych startupów. Dla nas współpraca ze startupami otwiera drzwi do innowacji, świeżych pomysłów i nowych technologii. Ponadto mamy też w planach fuzje z innymi firmami, które mogą uzupełnić naszą ofertę m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa.

  
Piotr Kawecki, CEO, ITBoom Piotr Kawecki, CEO, ITBoom  

Globalnie rynek IT w 2024 roku czekają nowości w obszarze AI – każdy dostawca i duży gracz na rynku obiecuje rozwój tej technologii. Jak pokazują przykłady od OpenAI i Microsoftu sporo dzieje się też na rynku pracy w tym obszarze. Walka o najlepszych specjalistów już się zaczęła. Widzieliśmy to w kontekście szybkiej historii zwolnienia i odejścia prezesa Sama Altmana, który po chwili pojawił się na czele zespołu od AI w Microsofcie, a następnie powrócił „na tarczy” do OpenAI z nowym zarządem. Ta historia pokazuje, że nawet na czele światowych gigantów toczą się negocjacje i wyznaczane są nowe kierunki rozwoju dla sztucznej inteligencji.

W kontekście rynku pracy, wielu specjalistów obawia się o utratę pracy i zastąpienie ich przez sztuczną inteligencję. Trudno będzie tego całkowicie uniknąć, ale sądzę, że ludzie znajdą zatrudnienie w innych obszarach gospodarki. Przykładem branży, która jest narażona na zastąpienie pracowników sztuczną inteligencją jest marketing, ale też telefoniczna i zdalna obsługa klienta. W kontekście działów HR i pracy w IT, na pewno będziemy mieli do czynienia z rozwojem „body leasingu”. Najem pracowników, a nawet całych działów stał się niezwykle popularny już w 2023 r.

W mojej ocenie ważną rolę w przyszłym roku odegra budowanie stabilnych i kompetentnych zespołów w firmach IT. Już dzisiaj widzę zapotrzebowanie na kontakt z konsultantami i fizyczną obecność u naszych klientów, która daje często lepszą możliwość zrozumienia i wyczucia biznesu.

Nowe rynki zdobędzie szersza implementacja technologii IoT, które znajduje zastosowanie w produkcji i przemyśle. Automatyzacja i zarządzanie procesami poprzez zdalne urządzenia to przyszłość optymalizacji i obniżenia kosztów w wielu firmach.

W mojej opinii, ale i wielu światowych ekspertów, dużo „namiesza” zapewne Google. Chodzi o nowy komputer kwantowy tej marki, który według zapowiedzi ma moc 70 kubitów i jest 241 milionów razy szybszy od tradycyjnego superkomputera. Połączone możliwości większych mocy obliczeniowych i AI będą ogromne. To trochę jak z filmu „Limitless”, tylko zamiast pigułki powodującej nieograniczone możliwości ludzkiego umysłu, będziemy mieli komputer zdolny niemal do wszystkiego.

Czekają nas bardzo ciekawe miesiące i kolejne lata, ale IT plasuje się jako czołowa branża, która ma pchać ludzkość do przodu. Wiemy to już od lat, ale dopiero dzisiaj czujemy fizycznie, jak technologia zmienia świat. Pokazała to pandemia, gdzie każdy chciał mieć mobilność i dostęp do Internetu, a teraz pokazuje to sztuczna inteligencja, która wesprze większość obszarów biznesowych. Oczywiście nie można podchodzić do AI bezrefleksyjnie. Na pewno trzeba jej nadać ramy etyczne i określić granice funkcjonowania. Technologię mamy, teraz trzeba zadbać o warstwę filozofii i etyki.

  
Mariusz Jurak, wiceprezes, Sygnity Mariusz Jurak, wiceprezes, Sygnity  

W nadchodzącym roku czekają nas kolejne odsłony rozwoju technologii AI. Praktycznie każdy globalny dostawca oprogramowania zapowiada innowacje właśnie w tym obszarze. Spodziewałbym się wdrożeń rozwiązań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w obszarze automatyzacji krytycznych procesów biznesowych, obsługi logistyki i produkcji. W dziale hardware’u na pewno istotny będzie rozwój komputerów kwantowych i skokowy przyrost mocy obliczeniowej, jaki jest konieczny do dokonania kolejnych przełomów w świecie IT.

Z przyziemnych i dotykających naszej codzienności rozwiązań, na pewno będziemy kontynuowali pracę nad informatyzacją w administracji publicznej, a także w sektorze prywatnym. Warto dodać, że kolejne zmiany regulacyjne czekają sektor bankowo-finansowy w Polsce. Wciąż jest dużo do zrobienia, a odejście od papierowego formatu dokumentacji do całkowicie cyfrowego modelu nie zdarzy się z dnia na dzień.

W kontekście rynku pracy, na pewno czeka nas większa stabilizacja. Presja na podwyżki nie przybiera istotnie na sile, jednak trend jest porównywalny do ubiegłego roku, co zapewne będzie stanowiło wyzwanie w nadchodzących miesiącach. Z punktu widzenia pracownika zaczynają się liczyć takie czynniki jak stabilność zatrudnienia, rozwój, czy też możliwość budowy portfolio doświadczeń. Polscy informatycy dalej są w cenie i to w najbliższych latach się nie zmieni. Czeka nas na pewno pracowity okres, a branża IT w Polsce będzie wykazywać się dużą stabilnością na tle rynków zagranicznych. Mamy stabilny fundament, duże zapotrzebowanie z rodzimego rynku na usługi, ale wciąż jesteśmy atrakcyjni cenowo poza granicami naszego kraju. Dlatego uważam, że rynek Spółek technologicznych w Polsce będzie się rozwijał, także w nadchodzącym 2024 r.