Pierwsze półrocze 2023 przyniosło ostre wyhamowanie rekrutacji w branży IT i weryfikację jej postpandemicznych inwestycji – wynika z danych Pracuj.pl.

W I półroczu 2023 r. 13 proc. ofert na Pracuj.pl skierowano do pracowników IT. W całym portalu zamieszczono w minionych 6 miesiącach 454 tys. ofert pracy, czyli na IT przypada 59 tys., co daje drugie miejsce w Top 5 najbardziej poszukiwanych specjalizacji.

To potężny spadek wobec I poł. 2022, gdy do specjalizacji IT skierowano 24 proc. z 598 tys. ofert (ok. 143 tys.). Tym samym w porównaniu rok do roku ich liczba skurczyła się o blisko 60 proc.

Dla porównania na całym portalu wynik r/r okazał niższy o 24 proc. od rekordowego I półrocza 2022 (598 tys. ofert), lecz wyższy niż w I poł. 2021.

O połowę mniej rekrutacji w branży

Ponadto wyraźnie spadła aktywność rekrutacyjna firm IT. Udział jej ogłoszeń w puli wszystkich ofert w Pracuj.pl w I poł. 2023 wyniósł 7 proc. (czyli ok. 32 tys. ofert) i spadł z 10 proc. przed rokiem. Ponieważ jednak jak wspomniano wszystkich ofert w I poł. 2022 było 598 tys., to na branżę IT przypadało w ub.r. ok. 60 tys.

Tym samym w 2023 r. widać ostry, niemal dwukrotny zjazd w liczbie ofert pacy z branży IT.

Jak komentuje Pracuj.pl, wynik ten stanowi potwierdzenie obserwacji ekspertów rynkowych, podkreślających wyzwania branży IT, związane z weryfikacją pandemicznych inwestycji i nieco gorszą kondycją tego sektora. Spowodowało to większą powściągliwość w decyzjach rekrutacyjnych po rekordach z minionych lat.

Generalnie zresztą duża niepewność gospodarcza w tym roku sprawia, że rekrutacji jest mniej niż w ub.r. na całym krajowym rynku pracy.

Szefowie wolą widzieć ludzi w biurach

Jeśli chodzi o trendy na całym krajowym rynku pracy, zaobserwowane przez Pracuj.pl, to w tym roku coraz większa liczba firm stawia na powroty do biur. Choć nadal wielu pracodawców dopuszcza wykonywanie obowiązków zdalnie lub hybrydowo, to ta pierwsza opcja staje się coraz rzadsza. Część firm decyduje o ograniczaniu pracy w pełni zdalnej, by w większym stopniu integrować zespoły.

W I poł. 2023 łącznie 37 proc. ogłoszeń aktywnych w serwisie Pracuj.pl stanowiły takie, które umożliwiały pracę zdalną, hybrydową lub dowolny wybór jednego z tych modeli. Niemal 1/3 (30 proc.) umożliwiała pracę hybrydową, a 17 proc. zdalną.

Praca na start kariery

Ożywienie widać wśród najmłodszych kandydatów. Według badania z marca br. 59 proc. przedstawicieli pokolenia Z (urodzeni od połowy lat 90 do ok. 2010 r.) deklaruje, że szuka nowej pracy lub planuje ją zmienić w najbliższym czasie.