Spadł poziom satysfakcji zawodowej pracowników ICT – według badania Randstad. Otóż 65 proc. ludzi z branży w kraju deklaruje zadowolenie, a 13 proc. brak satysfakcji z pracy. To jeden z najniższych wskaźników wśród analizowanych 10 sektorów. Pozostali twierdzą, że są ani zadowoleni, ani nie zadowoleni.

Dla porównania przed kwartałem, w raporcie ze stycznia br., zadowolonych było 79 proc. badanych, a niezadowolonych jedynie 2 proc.

Więcej osób szuka pracy

W ciągu ostatnich 6 miesięcy pracodawcę zmieniło 20 proc. ankietowanych pracowników z sektora ICT, a 16 proc. przeszło na inne stanowisko w tej samej firmie.

Jedynie 13 proc. badanych twierdzi, że aktywnie szuka pracy, 39 proc. nie robi tego aktywnie, ale przegląda oferty, zaś 38 proc. utrzymuje, że w ogóle nie szuka pracy. To jednak mniej, niż przed kwartałem, gdy 44 proc. zapewniało, że nie szuka pracy, a tylko 6 proc. aktywnie rozglądało się za nowym zajęciem.

Duże ryzyko utraty zatrudnienia odczuwa 5 proc. To nieco więcej, niż przed kwartałem (2 proc.), jednak tylko 20 proc. ocenia takie ryzyko jako na ani duże, ani małe – to z kolei sporo mniej niż 3 miesiące wcześniej (35 proc.).

Widzą większą szansę na dobrą pracę

Ludzie z branży oceniając szansę na nową pracę, nadal są w znakomitej większości optymistami. Mianowicie 85 proc. jest zdania, że w razie czego znajdzie jakiekolwiek zatrudnienie, w tym 73 proc. uważa, że będzie ona tak samo dobra a nawet lepsza od obecnej.

W poprzednim badaniu wyniki wyniosły odpowiednio 92 proc. i 60 proc., czyli wzrosła pewność co do znalezienia lepszej lub podobnej pracy.


Dane zawiera „55. Monitor Rynku Pracy” Randstad.