Aż 71,4 proc. specjalistów i specjalistek IT jest zdania, że szukanie pracy jest obecnie trudniejsze niż rok temu, jak wynika z raportu „Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?” od No Fluff Jobs.

Liczba ofert zatrudnienia w branży w I kw. 2024 r. okazała się o blisko 14 proc. niższa, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zwolnienia za oceanem i lokalne wyzwania

„Od kilku miesięcy obserwujemy, że sytuacja w IT na polskim rynku jest niespokojna, niepodobna do niczego przedtem. W bardzo krótkim czasie dały o sobie znać skutki zamrożeń projektów i zwolnień za oceanem, wymieszane z lokalnym wyzwaniami: wojną w Ukrainie i inflacją. W efekcie stworzyło się coś w rodzaju tymczasowego rynku pracodawcy. Branża w tej chwili nie jest w stanie zapewnić tylu miejsc pracy, co przed rokiem” – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

56 proc. więcej aplikacji na 1 ofertę pracy

Średnia liczba CV wysyłanych na jedną ofertę pracy w IT jest aktualnie o 56 proc. większa niż rok temu.

Kilkunastoprocentowe wzrosty w średniej liczbie aplikacji można zauważyć w większości kategorii IT. Najtrudniejsza jest sytuacja dla specjalistów Frontend, gdzie przeciętna liczba aplikacji na jedną ofertę wzrosła w ciągu roku aż o 180 proc. – z 67 do 187.

Wzrost liczby aplikacji na 1 ofertę pracy (rok do roku):
Frontend 180 proc.
Agile/Scrum Master 53 proc.
Testing 48 proc.
UX/UI/Design 23 proc.

Jedyną kategorią, gdzie liczba aplikacji spadła, jest Game Dev – o 40 proc. r/r (ze średnio 20 aplikacji na jedno ogłoszenie do 12).

Blisko 60 proc. szuka pracy wymagającej niższego doświadczenia

Osoby szukające pracy w branży IT wysyłają średnio ponad 14 CV tygodniowo. Spośród kandydatów i kandydatek, którzy dopiero chcą rozpocząć karierę w IT, ponad 90 proc. aplikuje na oferty bez podanej wysokości wynagrodzenia.

Na oferty o wymaganym wyższym poziomie doświadczenia, niż obecnie posiadane, aplikuje 67,2 proc. kandydatów i kandydatek, jednak aż 58,4 proc. także na stanowiska o niższym poziomie doświadczenia. Ponad 1/4 aplikujących szuka zatrudnienia również w innych specjalizacjach niż ta, w której obecnie pracują.

Nie boją się utraty pracy
Ponad 70 proc. ankietowanych specjalistów i specjalistek IT deklaruje, że ma aktualnie pracę, a jej utraty w najbliższym czasie obawia się tylko 14,3 proc.

Większość szybko znajduje nową posadę

W ostatnim czasie zatrudnienie straciło 17,9 proc., wskutek zwolnienia lub dobrowolnego odejścia. Jak na razie, 60 proc. spośród bezrobotnych w IT pozostaje bez pracy krócej niż trzy miesiące. Jednak aż co piąta osoba szuka nowego zajęcia już ponad pół roku. Co dziewiąta ankietowana osoba chce dopiero wejść do świata IT, czy to pracując na razie w innej branży, czy też szukając dopiero swojego pierwszego zajęcia.

———
Badanie zostało przeprowadzone zarówno wśród pracujących, jak i szukających pracy specjalistów i specjalistek IT z Polski. Największy odsetek ankietowanych zajmuje się: Backendem (27,3%), Frontendem (18,2%), Fullstackiem (15,6%) i Testingiem/QA (11,9%).