W branży IT elastyczne formy zatrudnienia są bardziej popularne niż wśród ogółu pracowników biurowych. Co trzeci badany pracuje w pełni zdalnie, a 42 proc. hybrydowo. Tylko 7 proc. chciałoby pracować stacjonarnie, a większość – 54,7 proc. – preferuje hybrydę – wynika z badań ASM Research i portali pracy rocketjobs.pl oraz justjoin.it.

Pracy w pełni zdalnej oczekuje niemal 40 proc. ankietowanych przedstawicieli sektora IT.

Niemal co czwarty (23,7 proc.) rozważyłaby zmianę pracy, gdyby w firmie wprowadzono w pełni stacjonarny model zatrudnienia.

Ankietowani z branży są ponadto mniej skłonni zrezygnować z benefitów (26 proc.) w zamian za utrzymanie aktualnego trybu pracy niż ogół pracowników biurowych (30 proc.).

Powrót do biur w branży IT nie będzie szybki
“Polska branża IT sporo uwagi poświęca temu, jak na sytuację rynkową reagują big techy. Mimo ogólnego trendu przynajmniej częściowego powrotu do biur, nadal zatrudniają one pracowników zdalnych, bo bardziej zależy im na ich eksperckości niż fizycznej obecności w biurze. W moim przekonaniu w kontekście trybu pracy, minie jeszcze kilka lat zanim wrócimy do stanu sprzed pandemii” – mówi Adam Łopusiewicz, redaktor naczelny serwisu Just Geek IT.

Chcą podwyżki I darmowych świadczeń za pracę w biurze

Co do ogółu zatrudnionych z różnych branż, to ponad połowa (51,2 proc.) pytanych pracowników biurowych chciałby pracować hybrydowo. Zdalną pracę preferuje 27 proc.

Żeby wrócić w pełni do biur większość badanych chce podwyżki o minimum 20 proc. Inne oczekiwania to darmowa karta miejska lub samochód służbowy (48,2 proc.), dodatkowe szkolenia, warsztaty (39,4 proc.) i in.

Ponadto 30 proc. ankietowanych byłoby gotowych zrezygnować z niektórych benefitów, a 21,5 proc. z części wynagrodzenia, a 14,5 proc. z premii lub prowizji. dla zachowania obecnego trybu pracy.

Co istotne, obecnie 46 proc. Z 800 ponad badanych pracuje stacjonarnie, jedna trzecia hybrydowo, a ok. 19 proc. w pełni zdalnie. Oczekiwany tryb pracy różni się więc znacznie od wykonywanego.

Wśród ogółu pracowników biurowych cztery na dziesięć osób zaakceptowałoby wolę pracodawcy, który ogłosi pracę tylko w biurze. Niemal co piąty rozważyłby jednak zmianę pracy.

Pracownicy oczekują przede wszystkim elastyczności. Chcą pracować na własnych warunkach. Nie oznacza to tego, że domagają się wiecznego home office. Pragną jednak mieć autonomię w wyborze miejsca do wykonywania obowiązków. Pracodawcy, którzy wezmą te oczekiwania pod uwagę, mogą liczyć na większą lojalność i zaangażowanie pracownika” – uważa Justyna Krzewska, HR Generalist w justjoin.it i rocketjobs.pl.