Według analizy SoDA i Polskiego Instytutu Ekonomicznego w ub.r. w Polsce brakowało ok. 150 tys. specjalistów IT i są to tylko najpilniejsze do obsadzenia role. Wiele wskazuje na to, że luka kadrowa będzie się powiększać.

Aby ułatwić i zwiększyć relokację fachowców do Polski, organizacja branżowa apeluje do władz o zmiany w programie Poland.Business Harbour. Od 2020 r. pomaga on w przeniesieniu do naszego kraju przedsiębiorstw i specjalistów IT ze wschodu (początkowo była to Białoruś, a obecnie także Ukraina, Rosja, Mołdawia, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan). Dotychczas P.BH objął blisko 700 firm i 74 tys. osób (pracowników IT i ich rodziny).

Według SoDA program jest korzystny dla branży, z tym że największymi beneficjentami są duże firmy, które w ten sposób mogą zaspokoić swoje znaczące potrzeby rekrutacyjne.

Nadal jednak głód fachowców na polskim rynku jest duży. Organizacja branżowa apeluje więc o kolejne zmiany w Poland.Business Harbour,

SoDA ma dla władz 3 propozycje:

  1. Wprowadzenie jednolitego procesu złożenia wniosku o wizę Poland.Business Harbour 

Obecnie w zależności od miasta i kraju mogą być wymagane są różne dokumenty. Zasady nie zawsze są jasne. SoDA rekomenduje szkolenia w konsulatach i stworzenie katalogu dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku. Ponadto trzeba dobrze opisać dostępne dwie ścieżki aplikacji (jako indywidualny specjalista oraz bezpośrednio przez PAIH).

  1. Rejestracja wniosku osób z rodziny w ramach formularza głównego wnioskującego

Gdy członkowie rodziny specjalisty IT aplikują o wizy w dwóch różnych okręgach konsularnych w jednym kraju, proces jest niemożliwy do sfinalizowania. SoDA apeluje o umożliwienie składania wspólnego wniosku w jednym okręgu wizowym, niezależnie od rejonizacji.

  1. Łatwiejsza ścieżka do kontynuowania pracy w Polsce

Obecnie gdy fachowiec z zagranicy nie zdąży uzyskać kolejnego dokumentu uprawniającego do pracy przed wygaśnięciem wizy P.BH, nie może kontynuować zatrudnienia w Polsce. W efekcie firma musi je zalegalizować w okresie przejściowym (między końcem wizy a uzyskaniem zezwolenia na pobyt) przy użyciu dotychczasowych procedur (np. zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy). SoDA proponuje udostępnienie łatwiejszej ścieżki w ramach Poland.Business Harbour.  

Warto odnotować, że w styczniu br. wprowadzono istotne ułatwienie – wnioski o przedłużenie wizy uczestnicy mogą składać w Polsce, bez konieczności przechodzenia ponownej procedury w swoim rodzimym kraju.

700 firm w ramach Poland.Business Harbour

Od uruchomienia (wrzesień 2020 r.) Poland.Business Harbour program objął blisko 700 firm. W tym czasie wydano 73,7 tys. wniosków wizowych, z czego 61 tys. rekomendacji w 2022 r. (ok. 70 proc. po agresji Rosji na Ukrainę). Spośród wszystkich osób, dla których wydano rekomendacje, ok. 55 proc. stanowili ludzie relokowani do pracy w projekcie inwestycyjnym (pracownicy, podwykonawcy lub kandydaci do pracy), a w sumie 77 proc. to osoby mogące zasilić w Polsce rynek pracy (rekomendowani i ich małżonkowie). Łączna wartość zakończonych i trwających inwestycji to niemal 180 mln euro – dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.