Skłoniło mnie to do przemyśleń na temat rynku IT. A konkretnie: które technologie przejmą trasy po zasłużonych weteranach, a które przejdą na emeryturę?

A jak analityka biznesowa

Z radością przyjmuję fakt, że coraz więcej firm inwestuje w tego typu rozwiązania, także MSP. Pozwala to poznać silne i słabe strony biznesu i elastyczniej reagować na zachodzące zmiany rynkowe. Systemy analityki biznesowej będą w 2013 jedną z sił napędowych IT, zwłaszcza w segmencie MSP. Firmy te będą poszukiwać szczególnie systemów, które są łatwe w obsłudze i nie wymagają dużych inwestycji w sprzęt i oprogramowanie. Z kolei duże firmy będą podążać w kierunku następnego z trendów na 2013 rok…

B jak Big Data

Wielkie zbiory danych zawsze kusiły menedżerów i analityków, jednak koszt tych analiz był zbyt duży, aby szerokie spektrum firm mogło sobie na to pozwolić. W ostatnich dwóch latach koszty wysokowydajnego sprzętu komputerowego (zarówno w modelu tradycyjnym, jak i w chmurze) spadły na tyle, że analizowanie wielkich zbiorów danych znalazło się w zasięgu większości korporacji. W Polsce nie słychać jeszcze o prawdziwych wdrożeniach Big Data, jednak nie mam wątpliwości co do tego, że w 2013 pierwsze z nich się pojawią, szczególnie w branżach finansowej i telekomunikacyjnej.

C jak cloud

Choć ostatnio w mediach nieco mniej mówi się o rozwiązaniach cloud, rynek tychże rozwija się bardzo dynamicznie. Wiele firm dochodzi do słusznego wniosku, że utrzymywanie własnej infrastruktury IT jest w przypadku niektórych zadań nieopłacalne. Najczęściej w chmurę przenoszone są aplikacje do pracy grupowej (email, kalendarz, komunikatory) i programy do zarządzania relacjami z klientem (CRM). Coraz popularniejsze są też chmury prywatne, tworzone z reguły w centrach danych. Trendem, który wspierać będzie przejście do chmury, jest mobilność.

M jak mobilność

Ekspansja mobilności w 2012 r. obejmowała głównie konsumentów, firmy w większości wciąż jeszcze nie zdecydowały się na poważne inwestycje w tym zakresie. Oczekuję, że w 2013 r. to się zacznie zmieniać. Nasze badania wykazują, że firmy pracują nad strategiami mobilnymi, a większość wymienianych służbowych telefonów będzie smartphone’ami. Ponadto okazuje się, że wielu użytkowników „samowolnie” używa własnych urządzeń do celów służbowych. Udostępnienie służbowych aplikacji do smartphone’ów i tabletów to tylko kwestia czasu. Zacznie się od narzędzi do pracy grupowej, podobnie jak w przypadku chmury, bo oba te trendy mocno się łączą i przenikają. Stanowić to będzie wyzwanie dla działów IT, podobnie jak inne zjawiska i trendy, o których napiszę w następnym felietonie. Tym razem jednak rzecz będzie o tramwajach, takich jak Konstal 13 N, które powoli będą zjeżdżać do zajezdni lub kursować tylko na określonych trasach.

 

Autor pełni funkcję research mangera w dziale oprogramowania w firmie analitycznej IDC Polska (t.sloniewski@idc.com).