W 2030 r. powstanie dwa razy więcej nowych centrów danych (licząc w MW) niż w roku bieżącym, przy rocznym wzroście na poziomie 12 proc. Specjaliści Schneider Electric prognozują, że w tym okresie globalna konsumpcja energii w segmencie data center zwiększy się z obecnych 1,4 proc. do 2,2 proc. Co ważne, w przypadku rozwiązań wykorzystujących AI, w najbliższych latach przewidywany jest 2-3 razy szybszy wzrost niż na całym rynku data center. W 2023 r. obciążenia związane z AI pochłonęły 8 proc. z 56 GW całkowitej mocy (4,3 GW), podczas gdy w 2028 r. odsetek ten ma sięgać od 15 do nawet 20 proc. z 90 GW (13,5 – 18 GW) – szacują eksperci Schneidera. Tym samym wykorzystywanie możliwości, jakie daje AI, stanowi wyzwanie dla wszystkich graczy w segmencie DC. Zwłaszcza w takich kwestiach, jak pojemność (potrzeba odpowiedniej mocy), przestrzeń (a konkretnie jej brak), koszty (rosnące) i projektowanie (rosnąca skala działania hiperskalerów).

Skalowane data center

Z powyższych powodów sprawdzianem możliwości dostawców centrów danych będzie skalowalne centrum danych. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy DC dla dużych modeli językowych (LLM) a tradycyjnym DC, którą jest zapotrzebowanie na niższe opóźnienia, co prowadzi do potrzeby przetwarzania na brzegu. O ile w 2023 r. centralnie przetwarzano 95 proc. obciążeń AI, zaś na brzegu jedynie 5 proc., to w 2028 r. proporcje te mają wynosić 50/50.

Producent przedstawił swoją wizję centrów danych przyszłości.

– Największym wyzwaniem związanym ze sztuczną inteligencją jest dostępność mocy – podkreślał Marc Garner, wiceprezes Secure Power Division Europe w Schneider Electric.

Sztuczna inteligencja ma również kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej centrów danych. Chodzi o to, że analiza danych pozwala podejmować lepsze i zautomatyzowane decyzje. Tym samym, jak można usłyszeć od przedstawicieli francuskiego producenta: „AI jest z jednej strony wyzwaniem, ale też rozwiązaniem, które poprawia efektywność energetyczną”.

W ocenie Schneidera do zrównoważonego rozwoju centrów danych w ramach obsługi AI potrzebne są trzy czynniki: energia, wyszkoleni specjaliści i właściwe partnerstwa. Producent poinformował, że współpracuje już w tym obszarze z Nvidią, Equinix’em, Digital Realty oraz firmą Aeven. Przykładowo, Schneider Electric i Nvidia wspólnie tworzą pierwszy kompleksowy projekt referencyjny dla publicznie dostępnych na rynku klastrów AI. Nowa architektura jest przeznaczona zarówno dla istniejących centrów danych, jak i nowych obiektów projektowanych pod obciążenia AI.

– Potrzebujemy efektywności, a AI pomoże nam w jej osiągnięciu. Przy czym naszym celem jest dekarbonizacja – mówił Peter Herweck, CEO Schneider Electric.

Towarzyszy temu kształcenie talentów, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju i utrzymywania centrów danych. W ciągu trzech najbliższych lat ma powstać 175 tys. miejsc pracy w tym właśnie segmencie rynku.

Kampus data center Digital Realty Paris Digital Park.

Program regeneracji akumulatorów

Podczas Innovation Summit Paris 2024 omawiano spodziewane efekty współpracy pomiędzy Schneider Electric a Digital Realty – funduszem inwestującym w nowoczesne centra danych. Oba podmioty realizują w ten sposób inicjatywę dotyczącą gospodarki o obiegu zamkniętym w jednym z paryskich centrów danych. Projekt ma na celu przedłużenie i utrzymanie żywotności systemów o znaczeniu krytycznym. Przykładem jest, pierwszy w branży program regeneracji akumulatorów, którego celem jest wydłużenie cyklu życia akumulatorów UPS VRLA (pilotaż zapowiedziano na 2025 r.).

Wykorzystując wyposażenie od Schneidera, Digital Realty zakłada, że w ciągu 3-5 lat obniży poziom węgla zawartego w infrastrukturze nisko- i średnio napięciowej oraz trójfazowych UPS-ach o 50-70 proc., przy jednoczesnym przedłużeniu cyklu życia sprzętu.

Fabrice Coquio, dyrektor zarządzający Digital Realty we Francji, ocenia że do nowych regulacji środowiskowych trudno będzie dostosować się zwłaszcza firmowym centrom danych, które mają wiele lat.

Trzeba będzie zamknąć stare data center i przejść na nowsze. To jest dobre dla planety i dla nas oraz dla Schneidera – podsumowuje Fabrice Coquio.

Pomieszczenie dla UPS-ów w Paris Digital Park (centrum danych PAR8).