Urządzenie QNAP QGD-1600P, należące do nowej rodziny Guardian, jest wyposażone w cztery porty zapewniające zasilanie o mocy 60 Wkażdy (standard IEEE 802.3bt PoE++), 12 portów o mocy 30 W (IEEE 802.3at PoE+) oraz dwa gniazda PoE mieszczące wkładki SFP (mini-GBIC) do komunikacji z wykorzystaniem kabla miedzianego lub światłowodowego. Łączna moc podłączonych urządzeń może osiągnąć maksymalnie 370 W, dzięki czemu rozwiązanie to dobrze sprawdza się przy obsłudze takiego sprzętu o wysokim poborze mocy, jak kamery IP, bezprzewodowe punkty dostępowe, telefony IP, lampy LED lub wyświetlacze digital signage.

W przełączniku zastosowano dwa czterordzeniowe procesory Intel Celeron J4115 o taktowaniu zegara 1,8 GHz (2,5 GHz w trybie burst) oraz pamięć RAM DDR4 o pojemności – w zależności od modelu – 4 lub 8 GB. W urządzeniu można zainstalować dwa 2,5-calowe dyski z interfejsem SATA 6 Gb/s (HDD i SSD). wyposażono go również w dwa gniazda PCIe Gen2 zapewniające instalację kart sieciowych 10GbE, dwuportowych kart QM2 (M.2 SSD/10GbE), kart USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) albo bezprzewodowych kart sieciowych.

Przełącznik do wszystkiego

Model QGD-1600P to rozwiązanie uniwersalne nie tylko w zakresie konfiguracji sprzętowej, lecz także zainstalowanego w nim oprogramowania. Jest wyposażony w dwa współpracujące z sobą, uruchomione równolegle systemy operacyjne. QNAP Switch System (QSS) gwarantuje poprawną pracę urządzenia, jeśli chodzi o jego podstawowe funkcje, czyli przełączanie sieciowe i zasilanie podłączonych urządzeń. Do tego QNAP Turbo NAS Operating System (QTS), stosowany również w serwerach NAS tego producenta, umożliwia instalację i uruchomienie wielu dodatkowych aplikacji.

Jedną z najważniejszych jest oprogramowanie QuNetSwitch, dające dostęp do pulpitu zawierającego przedstawione w graficzny sposób informacje o przełączniku (wraz ze szczegółowymi danymi statystycznymi) i pracy zasilanych przez niego urządzeń. Zapewnia ono wszystkie funkcje związane z zarządzaniem siecią w warstwie drugiej, m.in. VLAN, LACP, LLDP, QoS IGMP Snooping i Wake-on-LAN, dzięki czemu administratorzy zyskują elastyczność kontrolowania przepustowości sieci oraz mogą zagwarantować jej bezpieczeństwo. W ten sposób zapewniono także dodatkowe funkcje związane z dostarczaniem energii elektrycznej do urządzeń przez PoE, w tym planowanie harmonogramów (włączanie i wyłączanie zasilania) oraz ustalanie priorytetów zapotrzebowania na moc. Prezentowane są też informacje w czasie rzeczywistym o stanie sieci i aktualnym poborze energii.

W systemie QTS zainstalowanym w przełączniku QGD-1600P jest dostępna aplikacja Virtualization Station, która umożliwia tworzenie, przechowywanie i uruchamianie aplikacji w kontenerach oraz wirtualnych maszyn z różnymi systemami operacyjnymi. Dzięki temu funkcjonalność tego urządzenia staje się praktycznie nieograniczona – administratorzy zyskują dostęp do wielu rozbudowanych narzędzi, jak wirtualny router, zapora sieciowa czy oprogramowanie do zarządzanie siecią bezprzewodową WLAN (funkcja ta jest szczególnie przydatna w biurach, hotelach, sklepach detalicznych oraz innych małych i średnich firmach). W sklepie z aplikacjami QTS App Center są dostępne m.in. takie narzędzia open source, jak MikroTik RouterOS, OpenWrt, pfSense czy Ubiquiti UniFi. Po zainstalowaniu w QGD-1600P dysków SATA lub modułów M.2 za pośrednictwem karty rozszerzeń PCIe, ich przestrzeń jest wykorzystywana do przechowywania plików jak w zwykłym serwerze NAS. Funkcja Virtual JBOD (VJBOD) ułatwia połączenie z innym serwerem NAS firmy QNAP w celu zagregowania ich pojemności. Stworzone w ten sposób repozytorium – dzięki aplikacji QVR Pro – może posłużyć również do gromadzenia obrazów z podłączonych do przełącznika kamer cyfrowego monitoringu IP. Jeżeli zaś pojemność wbudowanych nośników będzie niewystarczająca, a użytkownik nie ma do dyspozycji innych urządzeń z funkcją VJBOD, może skorzystać z półek dyskowych z rodziny TL SATA JBOD.

Autoryzowanymi dystrybutorami serwerów plików QNAP w Polsce są: AB, Also, EPA Systemy i Konsorcjum FEN.

Dodatkowe informacje: 

Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com