Druk atramentowy może być wydajny, tani i ekologiczny
Badania nie pozostawiają złudzeń: kolejne dziesięciolecie przyniesie jeszcze większy nacisk na obniżanie kosztów druku i zwiększanie jego wydajności, a jednocześnie zachowanie dbałości o środowisko. Dostawcy, którzy nie zrozumieją tych potrzeb, odpadną z rywalizacji o klienta.
Doświadczenia korporacji oraz dużych firm wyraźnie wskazują, że dzięki drukowi atramentowemu można obecnie obniżyć koszty wydruku pojedynczej strony, ale też związane z całościową eksploatacją sprzętu. Nic dziwnego, że także szukający oszczędności użytkownicy indywidualni i właściciele najmniejszych firm coraz częściej sięgają właśnie po modele pracujące w tej technologii. W przypadku urządzeń marki Epson znacząca przewaga nad drukiem laserowym wynika z zastosowania autorskiej metody druku piezoelektrycznego. Ponieważ metoda nie wymaga podgrzewania tuszu, a – co za tym idzie– nie trzeba okresowo wymieniać elementów takich jak grzałki, bębny czy kartridże, wyraźnie obniża się TCO podczas całego cyklu życia sprzętu.
Urządzenia firmy Epson, wchodzące w skład biznesowej serii WorkForce Pro, umożliwiają zredukowanie kosztów kolorowego druku aż o 50 proc. Oznacza to, że cena druku jednej strony wynosi zaledwie kilka groszy. Dzięki eliminacji procesu podgrzewania tuszu i nośników sprzęt zużywa aż o 90 proc. mniej energii elektrycznej niż laserowe urządzenia podobnej klasy. Generowanych jest również aż o 94 proc. mniej odpadów, co potwierdziły badania niezależnego ośrodka BLI.
Druk atramentowy: wydajny jak nigdy, piękny jak zawsze
Jeszcze dekadę temu wśród właścicieli firm panowało przeświadczenie, że druk laserowy jest zdecydowanie szybszy od atramentowego. Jednak w ostatnich latach sytuacja się zmieniła. Najnowszy model Epson WF-C879R wyposażony jest w atramentową głowicę drukującą Precision Core, która zapewnia szybkość 26 str./min, a czas otrzymania pierwszej strony wynosi 5,5 s. Dzięki eliminacji elementów wymagających wymiany, takich jak znane z drukarek laserowych bębny, grzałki itd., wyraźnie udało się skrócić czas przestojów.
Niewiele natomiast zmieniło się pod względem jakości wydruków – w tej kategorii zawsze niekwestionowanym liderem były modele atramentowe i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Drukarki takie jak Epson WF-C5790DWF najwyższą rozdzielczość wydruków zapewniają m.in. dzięki technologii kropli o zmiennej wielkości (do 3 pikolitrów). Nie mniejsze znaczenie ma również zastosowanie najnowszej generacji tuszów DuraBrite PRO i DuraBrite Ultra, które są odporne na działanie UV oraz wody i zapewniają trwałość obrazu nawet na 200 lat.
Czerń i biel – elegancja i oszczędność
W najmniejszych firmach dobrym rozwiązaniem są monochromatyczne drukarki EcoTank, które łączą zalety domowych urządzeń wyposażonych w system stałego zasilania w atrament z dobrą wydajnością i jakością. Docenić należy przede wszystkim modele ET-M2170 i ET-M3180, m.in. za bardzo krótki czas oczekiwania na pierwszą stronę, szybkość druku wynoszącą 20 str./min oraz wydajność zestawu startowego, zapewniającego wydrukowanie 11 tys. str. bez uzupełniania atramentu. Co więcej, są to urządzenia 3w1, czyli umożliwiające drukowanie, skanowanie oraz kopiowanie (model ET-M3180 także faksowanie).
W ofercie Epsona jest też kompaktowa drukarka ET-M1180, która idealnie wkomponuje się w praktycznie każde wnętrze domowego biura. Jeśli jednak funkcja druku w kolorze jest niezbędna (np. w agencjach kreatywnych), za doskonałe rozwiązanie, jednocześnie spełniające funkcje minilabu do zdjęć, należy uznać model EcoTank L7160. Warto zaznaczyć, że przy jego zakupie użytkownik otrzymuje zapas atramentu zapewniający wydrukowanie aż 1,5 tys. fotografii (10 x 15 cm) w najwyższej jakości.
W wielu mniejszych firmach, np. biurach księgowych i agencjach ubezpieczeniowych, konieczne jest szybkie skanowanie wielostronicowych dokumentów. Pomogą w tym dwa nowe skanery A3 z logo Epson: WorkForce DS-30000 i DS-32000. Drugi zapewnia digitalizację w ekspresowym tempie 90 str./min. Urządzenia wyposażono w automatyczny podajnik ADF na 120 arkuszy. Co więcej, aplikacja Document Capture Pro umożliwia błyskawiczne wysyłanie dokumentów na przypisany adres e-mail lub do określonych zasobów (np. Google Drive lub OneDrive).
Więcej informacji na stronie epson.pl/businessinkjet.
Dodatkowe informacje:
Robert Reszkowski, Business Sales Manager, Epson, robert.reszkowski@epson.pl
Podobne artykuły
Usługi i ekologia zmieniają rynek druku
W segmencie druku na znaczeniu zyskuje oferta kompleksowych usług zarządzanych, a przynajmniej usług dodanych do dostaw sprzętu.
Rodzina drukarek AM-C oszczędza czas, pieniądze i środowisko
Przedsiębiorstwa poszukujące ekonomicznych rozwiązań miewają problem z wyborem ich dostawcy, bowiem często bazujący na „zielonych” deklaracjach wizerunek producenta nie idzie w parze z cechami konstrukcyjnymi i parametrami urządzeń. Jednak Epson i drukarki z rodziny WorkForce Enterprise AM-C dowodzą, że oszczędności i ekologia mogą się nawzajem wspierać.
Canon MegaTank, czyli po pierwsze użytkownik
Inżynierowie Canon, podczas prac nad konstrukcją drukarek Maxify i Pixma, postawili na optymalizację tzw. user exeprience. To przepustka do sukcesu na niezwykle konkurencyjnym rynku druku.