Usługa Cove Data Protection została zaprojektowana w celu zmniejszenia kosztów i złożoności ochrony danych, ale bez poświęcania szybkości i niezawodności tego procesu. Działa w systemach Windows, Windows Server, macOS oraz Linux CentOS/Debian/OpenSUSE. Jako źródła danych dla kopii zapasowych funkcjonować mogą zarówno pojedyncze pliki i katalogi, ustawienia konfiguracyjne systemu operacyjnego oraz takie systemy jak Microsoft Exchange, bazy SQL Server, MySQL i Oracle, a także środowiska wirtualizacyjne VMware i Hyper-V.

Cove Data Protection umożliwia również tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych z należących od usługi Microsoft 365 aplikacji Exchange, OneDrive oraz SharePoint (zarówno samodzielnie, jak też po zintegrowaniu z platformą N-central). Zarządzanie procesem zabezpieczania danych odbywa się za pomocą tego samego pulpitu nawigacyjnego, jak w przypadku serwerów i stacji roboczych. Zgromadzone w zapasowym repozytorium dane przechowywane są przez siedem lat, aby pomóc klientom spełnić wymogi prawne.

W procesie wykonywania kopii zapasowych w usłudze Cove Data Protection zastosowana została opracowana przez N-able technologia TrueDelta. Dzięki niej kopiowanych jest do 60 razy mniej danych niż w przypadku produktów do tworzenia kopii zapasowych obrazów. Oprócz zduplikowanych plików, ignorowane są dane tymczasowe, znajdujące się w pamięci podręcznej przeglądarki oraz inne, podobne elementy. Dane zakwalifikowane do skopiowania analizowane są na poziomie podbloków w celu wykrycia tych, które faktycznie uległy zmianie. Wyeliminowana została potrzeba nieefektywnego skanowania całego dysku i ryzyko niepotrzebnego zakwalifikowania do skopiowania bloków, które zostały przeniesione w inne miejsce dysku, np. w wyniku defragmentacji. Wprowadzono też mechanizmy optymalizacji transmisji danych przez łącza WAN, m.in. poprzez ograniczanie transferu w godzinach pracy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Firma N-able gwarantuje kompleksowe bezpieczeństwo usługi Cove Data Protection. Pliki chronione są za pomocą 256-bitowego szyfrowania AES podczas przesyłania i przechowywania (można utworzyć własny klucz prywatny lub wygenerować go podczas wdrażania usługi). Administratorzy mogą przyznawać ograniczony dostęp do kopii zapasowych w razie potrzeby, zabezpieczony obowiązkowym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Ochronione zbiory mogą być przechowywane zarówno w lokalnym repozytorium, jak też w jednym z 30 centrów danych zlokalizowanych na czterech kontynentach, zgodnych z normami ISO 27001 i ISO 9001 (zgodność potwierdzona certyfikatem) oraz innymi regulacjami, obowiązującymi w danych krajach.

Jedną z ważniejszych funkcji dostępnych w usłudze Cove Data Protection, przekładających się na wzrost bezpieczeństwa chronionych danych, jest testowanie możliwości ich odzyskiwania. Testowe odzyskanie odbywa się do specjalnej maszyny wirtualnej (usuwanej natychmiast po zakończeniu testu), uruchamianej w środowisku chmurowym N-able. Operacja ta jest prowadzona automatycznie (co 14 lub 30 dni) wobec wskazanych przez administratora zasobów w celu weryfikacji, że kopie zapasowe stanu systemu plików i folderów będą możliwe do odzyskania wtedy, gdy są najbardziej potrzebne.

Mechanizm ten zapewnia znaczną oszczędność czasu (nie ma potrzeby prowadzenia ręcznych testów) oraz zasobów (nie trzeba angażować dodatkowego sprzętu ani konfigurować maszyny wirtualnej do testowania prowadzenia testów). Wyniki testów pojawiają się w pulpicie nawigacyjnym Recovery Testing we właściwościach urządzenia. Zawierają m.in. informację o tym, jak długo może potrwać odzyskiwanie danych z określonego urządzenia. Są też zawarte w miesięcznych raportach.

Usługę Cove Data Protection można przetestować bezpłatnie po zarejestrowaniu się na stronie https://www.n-able.com/products/cove-data-protection/trial. Wyłącznym dystrybutorem rozwiązań N-able w Polsce jest lubelska firma ed&r Polska.

Kontakt dla partnerów:
Jakub Sieńko, dyrektor handlowy, ed&r Polska, jsienko@edr.pl