Zaledwie 6 proc. pracowników sektora IT i telekomunikacji twierdzi, że aktywnie szuka pracy. Połowa pytanych (50 proc.) deklaruje, że nie szuka aktywnie nowego zajęcia, ale rozgląda się za ofertami. Natomiast 44 proc. zapewnia, że w ogóle nie szuka innej pracy – według badania Randstad. To podobny odsetek, jak kwartał wcześniej.

Tylko 15 proc. ankietowanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmieniło pracodawcę (to jeszcze mniej niż kwartał wcześniej, gdy było to 19 proc.). Natomiast 25 proc. przeszło na nowe stanowisko w tej samej firmie.

Większość badanych pracowników sektora ICT (58 proc.) otrzymało podwyżki w 2023 r.

Wzrosła obawa o utratę pracy

Pracownicy IT i telekomunikacji bardziej niż 3 miesiące wcześniej obawiają się utraty pracy. Nadal jedynie 2 proc. uważa, że jest duże ryzyko iż tak się stanie (to najmniejszy odsetek wśród 11 badanych branż), natomiast całkiem sporo, bo 35 proc. jest zdania, że groźba utraty przez nich posady nie jest duża, ale też nie jest mała. Poprzednio taką obawę sygnalizowało 28 proc. ankietowanych.

Jak nas zwolnią, znajdziemy lepsze zajęcie

Większość badanych pracowników IT i telekomunikacji uważa, że w razie czego i tak dobrze sobie poradzi na rynku pracy. Mianowicie 60 proc. twierdzi, że gdyby musiało odejść z firmy, to ma szansę na posadę tak samo dobrą lub nawet lepszą od obecnej. W sumie 92 proc. jest przekonanych, że nie grozi im bezrobocie i dostaliby jakąkolwiek pracę.


Dane zawiera „54. Monitor Rynku Pracy” Randstad.