W Krakowie pracuje ok. 55 tys. specjalistów IT, co stanowi znaczącą część z 360 tys. zatrudnionych w tym sektorze w Polsce. Daje to ośrodkowi pod Wawelem drugie miejsce po Warszawie (90 tys.) – według raportu „Krakowski rynek IT 2023”, opublikowanego przez firmę konsultingową MOTIFE we współpracy z Cushman & Wakefield.

W Krakowie działa ponad 500 firm IT oraz ponad 30 korporacji, w których zespoły informatyczne liczą 300 osób lub więcej.

Zatrudnienie rośnie średnio o ok. 10 proc. rocznie, czemu sprzyja rozszerzanie działalności lokalnych firm IT i debiuty na rynku nowych graczy z branży. W 2022 r. ok. 5 tys. nowych osób weszło na krakowski rynek pracy IT.

Prawie 60 proc. ma minimum 6 lat doświadczenia

Większość specjalistów IT w Krakowie to doświadczeni fachowcy. Według raportu mają ponad 10 lat doświadczenia (29 proc.) lub 6 do 10 lat (30 proc.). Blisko 80 proc. posiada wykształcenie kierunkowe informatyka lub pokrewne. Najwięcej krakowskich specjalistów IT ma doświadczenie w Javascript (60 proc.), Python i SQL (po 47 proc.).

Medianę wynagrodzenia dla inżyniera (3-5 lat doświadczenia) w Polsce w I kw. br. określono na 19 tys. zł brutto, w oparciu o własne dane MOTIFE i raporty branżowe.

Polscy informatycy są lojalni wobec pracodawców

Co istotne, z danych wynika, że specjaliści nie palą się do częstej zmiany pracy. W Krakowie w 2022 r. ok. 11 proc. deweloperów przeszło do innej firmy. Natomiast 63 proc. nie zmieniło pracy w ciągu 3 lat lub więcej. Jak stwierdza raport, „polscy informatycy są generalnie postrzegani jako lojalni wobec swoich pracodawców”. Prawdopodobieństwo zmiany pracy oceniono na 11 -15 proc. co roku w ciągu pierwszych 3 lat pracy, potem z każdym rokiem jest ono coraz niższe.

40 nowych firm w jeden rok

Według raportu na krakowskim rynku biurowym od około roku obserwuje się większą aktywność najemców. Będą jej sprzyjać wzrosty zatrudnienia generowane przez firmy IT oraz trend nearshoringu. Jak wynika z raportu, w 2022 roku w Krakowie zarejestrowano 40 spółek ukraińskich, które przeniosły swoją działalność do stolicy Małopolski.

Krakowski rynek okazuje się atrakcyjny dla firm z zagranicy. W ciągu minionych 12 miesięcy (do kwietnia 2023 r.) co najmniej 40 międzynarodowych firm utworzyło w mieście zespoły rozwoju oprogramowania. To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Tegoroczne przykłady to m.in. Volvo, Project44, Concentrix.

W 2022 r. w Krakowie według Cushman & Wakefield wynajęto prawie 200 tys. mkw., co oznacza wzrost o 25 proc r/r. Wynik ten był też zbliżony do poziomu aktywności sprzed pandemii. Na koniec I kw. br. stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe w Krakowie wahały się od 15,20 do 16,50 euro/mkw. w zależności od lokalizacji.

———————————————-

Dane zawiera raport „Krakowski rynek IT 2023”, opublikowany przez MOTIFE we współpracy z Cushman & Wakefield.