W 2023 roku liczba ofert pracy IT spadła o 26 proc. r/r, a jednocześnie zaostrzyła się konkurencja – ilość aplikacji na ogłoszenia wzrosła o 54 proc. – według Just Join IT.

Wynagrodzenia z reguły rosły, choć już nie tak dynamicznie, jak w 2022 r. Aż 70 proc. badanych twierdzi, że w 2023 r. otrzymało podwyżki. Co trzecia z tych osób wskazała, że jej płace poprawiły się o co najmniej 20 proc. Spadku wynagrodzenia doświadczyło 3,5 proc. respondentów.

Tempo wzrostu płac spadło

W 2023 r. mediany wynagrodzeń z wszystkich ofert wzrosły o 3-7,6 proc. r/r, co jednak oznacza spadek dynamiki aż o 13-20 p.p. względem lat 2021/2022.

Na największy wzrost płac w ub.r. mogli liczyć seniorzy na etatach, gdzie mediana wyniosła 21 tys. zł brutto. Ich koledzy na kontraktach B2B otrzymywali miesięcznie ok. 24 tys. zł netto.

Komu obniżono zarobki

Choć ogólnie zarobki w branży poprawiły się, to są kategorie, gdzie stawki poszły w dół. Np. według raportu w cyberbezpieczeństwie i Scala wynagrodzenia znacznie spadły: na umowę o pracę odpowiednio o 13 i 21 proc.

Z kolei osoby specjalizujące się w systemach ERP mogły liczyć na 20 proc. podwyżki.

Generalnie na B2B spadki nie były drastyczne, a największy wzrost – o 23,8 proc. – zaliczyli programiści Golanga.

Realne stawki są nawet o 50 proc. niższe niż w ofertach

W badaniu ponad 4 tys. osób pracujących w IT zapytano o realne i oczekiwane zarobki. Jak się okazuje, w większości realne wynagrodzenia są niższe od podawanych w ofertach od ok. 5 do nawet 50 proc.

Są jednak takie specjalizacje, jak GameDev czy Data, gdzie płaci się realnie więcej niż w widełkach na rekrutacji – wynika z odpowiedzi.

Ludzie z branżą chcą o 5 – 30 proc. więcej

Garstka pytanych uznaje swoje wynagrodzenie na adekwatne do roli i umiejętności. Lwia część chce więcej.

W 2024 r. we wszystkich 23 analizowanych kategoriach pracownicy IT oczekują wzrostu wynagrodzenia do 5 do 30 proc.

Co czeka rynek w 2024 r. zdaniem ekspertów

Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT uważa, że prognozy napawają optymizmem. Wskazuje m.in. na odmrożenie KPO, spadek inflacji, poprawę nastrojów w gospodarce. To wszystko powinno skłonić firmy do podjęcia inwestycji w zastopowane projekty IT. Ponadto jego zdaniem nastroje za oceanem stanowią dobry prognostyk dla inwestycji zagranicznych.

W 2024 r. programiści będą musieli wykazać się nie tyle znajomością nowych języków czy frameworków, a rozwojem w kierunku korzystania i tworzenia narzędzi AI, dzięki czemu poprawią swoją produktywność. Spodziewam się, że praktyczna wiedza z obszaru AI na stałe wejdzie w zakres ich obowiązków” – przewiduje Piotr Durlej.

Z kolei dane ManpowerGroup wskazują, że już drugi kwartał z rzędu prognozy rekrutacyjne dla branży są pozytywne i oscylują wokół poziomu +18 proc. (na I kw. 2024 r.). „To sygnał wskazujący na optymizm pracodawców” – komentuje Tomasz Walenczak, Managing Director ManpowerGroup Polska, do której należy marka Experis. „Ostatnie miesiące pokazują, że pomimo wielu zawirowań, rynek pracy nad Wisłą stabilizuje się” – twierdzi.

W 2024 r. prognozujemy stabilny wzrost zatrudnienia w sektorze z utrzymującym się trendem poszukiwania doświadczonych specjalistów” – twierdzi Agnieszka Grzybowska, IT Recruitment Team Manager w Experis.

———————————-

Dane zawiera raport “Co z tym eldorado”, przygotowany przez Just Join IT we współpracy z Experis.