Specjalny fundusz dotyczący sztucznej inteligencji pomoże w rozwoju polskim start-upom. Do jego powstania będzie dążyć minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski – według PAP. Co więcej, szef resortu chce inwestycji w AI, jak to określił, „na różnych poziomach”. Wymienia społeczeństwo, innowacyjność firm, edukację, naukę, sektor publiczny i współpracę międzynarodową.

Bez białych plam do 2027 roku

Kolejnym celem, jaki przedstawił wicepremier Gawkowski w rozmowie z PAP Biznes, jest likwidacja tzw. białych plam, tj. obszarów, gdzie nie ma zasięgu internetu o przepustowości minimum 30 Mb/s. Ma to nastąpić do 2027 r. Ze wsparciem środków unijnych realizowane będą warte ponad 10 mld zł projekty. Krzysztof Gawkowski zamierza wyjaśnić, dlaczego w niektórych obszarach nie rozstrzygnięto wyboru inwestora.

„Crunch” w branży gier pod lupą

Minister chce także wspierać polski sektor gamingowy. Według ubiegłorocznego raportu „The game industry of Poland” sprzedaż w polskiej branży gier w 2022 r. wzrosła o 11 proc. r/r, do ok. 6 mld zł. W sektorze pracuje ponad 15 tys. osób.

Wicepremier zapowiada, że przyjrzy się problemowi crunchu w branży, tj. obowiązku pracy w nadgodzinach na finiszu powstawania nowej produkcji. Według wywiadów zrealizowanych przez Game Developer Conference w 2021 r., 30 proc. developerów twierdziło, że zdarzało im się pracować do 60 godz. w tygodniu, a 17 proc. powyżej 70 godz.

Uregulować relacje z big tech

Szef resortu zamierza ponadto współpracować w ramach UE w celu uregulowania relacji z największymi koncernami informatycznymi. Zakładane cele w tym przypadku to ochrona użytkowników przed nielegalnymi i szkodliwymi treściami oraz większa przejrzystość działania platform i stosowanych algorytmów.

„Nigdy nie byłem wrogiem big techów i ich rozwoju w Polsce, jednak moim zadaniem jest, by obywatelowi łatwiej się żyło, a nie najbogatszym lepiej zarabiało” – stwierdził minister w rozmowie z PAP Biznes.

Krzysztof Gawkowski plany resortu wskazywał również w grudniu ub.r., tuż po objęciu urzędu. Wśród nich są m.in. prace nad ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, kontynuacja programu „Laptop dla ucznia”, rozwój kompetencji cyfrowych Polaków.

Z kolei Związek Cyfrowa Polska rekomenduje ministerstwu, by szczególnie zadbało o bezpieczeństwo sieci 5G, dywersyfikację dostawców infrastruktury tej sieci i opracowanie planu ewakuacji infrastruktury krytycznej do chmury.