Związek Cyfrowa Polska skierował do Ministerstwa Cyfryzacji listę rekomendacji dotyczących wzmocnienia cyberochrony kraju. Inicjatywa nawiązuje do zapowiedzianych przez nowego ministra prac nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zdaniem związku należy ją jak najszybciej przyjąć.

Trzeba wzmocnić bezpieczeństwo 5G

Eksperci wskazują m.in. na potrzebę szczególnego zadbania o bezpieczeństwo sieci 5G. Chcą uwzględnienia w KSC unijnych narzędzi Toolbox. które mają za zadanie ograniczenie cyberzagrożeń dla europejskich sieci 5G. Oczekują także wykluczenia z 5G dostawców wysokiego ryzyka.

Mając na względzie bezpieczeństwo infrastruktury, musimy uszczelnić system wobec podmiotów, które mogłyby w sposób nieuprawniony administrować danymi lub inaczej oddziaływać na bezpieczeństwo i stabilność sieci. To szczególnie istotne w momencie wojny za wschodnią granicą i pojawiających się licznych zagrożeń o charakterze hybrydowym” – twierdzi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

2/3 polskich sieci 5G obsługuje jeden dostawca

Eksperci Cyfrowej Polski apelują o dywersyfikację dostawców rozwiązań 5G. Obecnie sprzęt i oprogramowanie od jednego producenta stanowią około 65 proc. całej infrastruktury LTE i 5G w Polsce, a u niektórych operatorów ponad 80 proc. To niebezpieczne proporcje zdaniem związku.

Według organizacji obowiązek dywersyfikacji powinien obejmować zarówno sieci ogólnokrajowe, jak też te o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa (np. rafinerie, gazoporty, lotniska).

Potrzebny jest plan ewakuacji infrastruktury do chmury

Związek branżowy rekomenduje również opracowanie planów ewakuacji infrastruktury krytycznej do chmury, zgodnie z Narodowym Programem Ochrony Infrastruktury Krytycznej.

Apeluje ponadto do władz o tworzenie programów szkoleniowych, zwiększających świadomość zagrożeń i promujących cyberhigienę.