8 na 10 pracodawców branży IT na świecie ma trudności ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach, a 67 proc. dyrektorów wskazuje na ryzyko dla firm ze względu na brak pożądanych talentów. Jednym z rozwiązań jest reskilling i upskilling zatrudnionych już osób – według raportu Experis „Cyfrowa transformacja? Zadbaj o IT”.

Jak podaje Capgmini, duże organizacje o wysokim stopniu automatyzacji działań i rozwiniętych programach podnoszenia kwalifikacji, oszczędzają w ciągu 3 lat średnio 278 mln dol. (ok. 1,1 mld zł). To efekt usprawnień głównie w obszarze IT.

Brak narzędzi i opór doświadczonych

Niestety 52 proc. firm nie dysponuje niezbędnymi do podnoszenia kwalifikacji narzędziami edukacyjnymi, 42 proc. nie ma programu zmiany umiejętności związanego z digitalizacją, a dla 41 proc. podnoszenie kwalifikacji i zmiana specjalizacji w obszarach cyfrowych nie jest najwyższym priorytetem – ustaliło Capgmini.

Zdarza się też, że wieloletni pracownicy IT stawiają opór wobec innowacji, m.in. ze względu na przywiązanie do znanych im rozwiązań. Wyjściem może okazać się zapewnienie zarówno możliwości zmiany kwalifikacji, jak i zdobycia nowych umiejętności IT.

Opcje rozwoju przyciągną talenty

Jak mówi Sylwia Panek-Strzała, manager sprzedaży w Experis, mimo korekty zatrudnienia w ostatnim czasie, nadal występuje niedobór talentów IT na rynku. Dlatego wielu pracodawców wprowadza programy upskillingu i reskillingu.

Jak podkreśla, by przyciągnąć najlepszych, oferty pracy powinny zawierać nie tylko informacje o wynagrodzeniu, ale też o opcjach pozapłacowych, jak np. benefity czy programy rozwojowe.

Podczas rekrutacji kandydaci często pytają o dodatkowe korzyści, możliwość rozwoju, szkoleń czy kwestie certyfikatów technologicznych, oferowanych lub finansowanych przez pracodawcę. W przypadku pracy projektowej i kontraktowej rzadko spotykamy dodatkowe opcje rozwojowe, dlatego zaprezentowanie ich w ofercie może stać się dodatkowym wyróżnikiem dla firmy” – podkreśla ekspertka rynku pracy.

Według danych Workable, aż 74 proc. pracowników, którzy nie brali udziału programach podnoszenia kompetencji lub przekwalifikowanie, wolałoby pracować w firmie oferującej takie możliwości.

Ważna jest motywacja – przedsiębiorstwa mogą wzmocnić zaangażowanie pracowników poprzez premię za szkolenia i nagrody za nabycie nowych umiejętności.  

AI wymusi reskilling i upskilling

Rozwój AI i automatyzacja procesów przejmują część zadań, które dotychczas były wykonywane przez ludzi. Niektóre firmy będą zmuszone do redukcji etatów. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest weryfikacja kompetencji tych pracowników i zaproponowanie im rozwoju w ramach programu upskillingu czy reskillingu. To pozwoli na zaoszczędzenie kosztów i czasu, a przede wszystkim zachowamy cenne talenty, które znają już strukturę i działanie firmy” – mówi ekspertka Experis.

Jakich kwalifikacji potrzeba

Według badania DevOps Instititute, najbardziej rozchwytywani są obecnie specjaliści IT w obszarach bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, przetwarzania danych w chmurze, orkiestracji kontenerów, architektury IT i technologii aplikacyjnych.

Z danych CodinGame wynika, że w 2022 roku rekruterzy najbardziej aktywnie poszukiwali kompetencji w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, DevOps i web development.

Z kolei w badaniu McKinsey z 2020 r. 43 proc. firm wskazało na luki kompetencyjne w zakresie analityki danych, a 26 proc. w obszarze IT, aplikacji mobilnych i projektowania stron internetowych.