Aż 60 proc. pracowników IT planuje zmianę pracy, a 28 proc. chce to zrobić jeszcze w tym roku. Blisko 9 na 10 twierdzi, że jest otwarta na przejście do innej firmy. Jednocześnie blisko 70 proc. nie obawia się utraty swojego aktualnego stanowiska w najbliższym półroczu – według badania dla Just Join IT i Rocket Jobs.

„Wbrew doniesieniom medialnym o studzeniu gospodarek, obserwujemy duży ruch na rynku pracy i rekordowe zainteresowanie ogłoszeniami na Just Join IT i Rocket Jobs. W 2022 r. oba portale odwiedziło łącznie 10 mln użytkowników” – twierdzi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Jak podaje, 57 proc. badanych aktywnie i regularnie przegląda oferty na portalach pracy.

To sygnał dla pracodawców, że w najbliższym roku warto pozostawać otwartym na talenty i wykorzystać ruch na rynku” – uważa CEO.

W badaniu wzięło udział m.in. 80 przedstawicieli branży IT.

Najważniejsze dane dla sektora IT

  • 60% badanych specjalistów IT planuje zmianę pracy, a 87% twierdzi, że jest otwarta na taką opcję
  • 83% spośród chcących zmienić pracę zamierza pozostać w branży, a 17% rozważa przekwalifikowanie
  • 62,5% planujących zmianę aktywnie szuka nowego pracodawcy
  • 28% ma zamiar przejść do innej firmy jeszcze w tym roku
  • 66% twierdzi, że ma znajomych, którzy szukają nowej posady
  • nieco ponad połowa (51%) obawia się zwolnień w swojej organizacji, ale 70% uważa, że zwolnienia nie obejmą ich stanowiska
  • Połowa badanych pracowników sektora IT przegląda czasem ogłoszenia o pracę, a 40% czyni to regularnie; 43% doszkala się i robi kursy związane z ich zawodem, 53% dopracowuje CV, a 33% buduje bazę kontaktów (networking)
  • dla 48% badanych motywacją do zmiany pracy są lepsze zarobki, 31% chce mieć pracę związaną z zainteresowaniami, 27% wskazuje na elastyczny czas pracy, z kolei 31% szuka spokoju i mniejszego obciążenia psychicznego. Dla 19% najważniejsze są relacje z ludźmi. Jedynie15% skłania do zmiany możliwość rozwoju i zdobycia nowych umiejętności.

    Kobiety chętniej zmienią branżę

    Co do wszystkich pytanych branż, to skłonność do przekwalifikowania wykazuje niemal 1/3 badanych pracowników biurowych. Aż 63 proc. osób, które planują reskilling, reprezentuje grupę w wieku 28-45 lat. Co ciekawe, do podjęcia tej decyzji bardziej skłonne są kobiety (64 proc.) niż mężczyźni (36 proc.).

    Zainteresowanie zmianą pracy lub przebranżowieniem przekłada się na wzrost odwiedzin w serwisach z ogłoszeniami o pracę oraz znaczny przyrost aplikacji. Z danych Rocket Jobs i Just Join IT wynika, że zainteresowanie ofertami pracy w styczniu i lutym 2023 r. liczba aplikacji na obu portalach wzrosła ponad dwukrotnie.

    Chcą nowej pracy dla pieniędzy i rozwoju

    Główne motywacje badanych do zmiany pracy to lepsze zarobki (58 proc.), możliwość rozwoju (30 proc.), elastyczny czas pracy (27 proc.) i spokojne zajęcie bez obciążenia psychicznego (26 proc.).  

    Jak szukają nowego zajęcia pracownicy biurowi

    Otóż 57 proc. przegląda aktywnie i regularnie oferty na portalach pracy, 46 proc. dopracowuje CV, 23 proc. buduje sieć kontaktów, 31 proc. polega na poleceniach od znajomych i rodziny, a 34 proc doszkala się i robi kursy.

    ——————————-

    W badaniu przeprowadzonym na przełomie lutego i marca 2023 przez Wise Rabbit na zlecenie Just Join IT i Rocket Jobs, wzięło udział 501 osób w wieku 19-45 lat. Reprezentowali branżę IT, finansową, handlową, inżynieryjną, HR, marketingową i kreatywną, w tym 40 proc. to specjaliści, 26 proc. managerowie, 22 proc. to kadra zarządzająca, a 12 proc. osoby na stanowiskach asystenckich.