Polska jest jednym z krajów, które najszybciej zwiększają gotowość do wprowadzenia 5G – wynika z raportu Kearney „2023 5G Readiness Index”. W ciągu roku poprawiła penetrację 5G aż trzykrotnie, jednak w europejskim rankingu nadal pozostaje daleko w tyle.

Dalszy postęp umożliwi wyłonienie operatorów w aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz (zakres 3400 – 3800 MHz). W sierpniu br. zakończyło się zgłaszanie wstępnych ofert i zbliża się licytacja). Do tej pory operatorzy rozszerzając sieć nie korzystali z częstotliwości standardowo przeznaczonych dla 5G, ale uwalniali posiadane już częstotliwości. W ciągu 4 lat będą musieli jednak uruchomić 3,8 tys. stacji bazowych, a po 5 latach 90 proc. obszaru kraju powinno znaleźć się w zasięgu szybkiej sieci o przepustowości 95 Mb/s.

Źródło: Kearney, 2023 5G Readiness Index

Słabo z prędkością 5G w Polsce

Jak na razie jednak Polska posiada jedną z najgorszych sieci 5G w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem szybkości pobierania i wysyłania danych, co ma negatywny wpływ na doświadczenia użytkowników końcowych (np. przy oglądaniu filmów na portalach streamingowych).

Według analiz Opensignal sieć 5G w Polsce jest 2,4x szybsza od sieci 4G, podczas gdy większość krajów w regionie osiąga średnio ponad 4,5x. Mizerna prędkość w kraju to skutek nieudostępnienia operatorom spektrum częstotliwości 5G.

Postępowanie UKE na rezerwacje w paśmie 3,4 – 3,8 GHz pozwoli natomiast na wejście w zakresy tzw. C-Band, co poprawi prędkość transferu, zmniejszy opóźnienia i energochłonność, pozwoli na większe obciążenia sieci. W efekcie przyspieszy monetyzację usług 5G.

Według ekspertów 5G umożliwia operatorom otwarcie sieci na zewnętrznych innowatorów i niezależnych programistów. Ich zdaniem dobrym rozwiązaniem jest tworzenie i testowanie całkowicie nowych usług, uruchamianie platform i udostępnianie możliwości sieciowych zewnętrznym programistom, pozwalając im wprowadzać innowacje w infrastrukturze.

Związek Cyfrowa Polska podkreśla, że priorytetem powinien być rozwój sieci prywatnych w organizacjach różnych branż i apeluje o jak najszybsze udostępnienie odpowiedniego lokalnego pasma, niezależnie od aukcji ogólnokrajowej.

Zdaniem Grand View Research wydatki na integracje systemów 5G czeka boom w najbliższych latach. Rynek ten globalnie ma rosnąć średnio o 28 proc. (CAGR) co roku, aż do 2030 r.