Ekosystem komórkowego Internetu rzeczy czeka znacząca transformacja w ciągu najbliższych 7 lat, napędzana rozwojem 5G – jak wykazało badanie Omdia.

Oczekuje się, że nadchodzące dostawy skupią się na modułach 5G RedCap (5G o zmniejszonych możliwościach, do zastosowań średniego poziomu), 5G Massive IoT i 4G LTE Cat-1bis. W efekcie w 2030 r. liczba komórkowych połączeń IoT (baza zainstalowana) osiągnie 5,4 mld w 2030 r. Wskazuje to na rosnące znaczenie zaawansowanych rozwiązań w łączności komórkowej.

Badanie wykazało również, że masowe przyjęcie 5G RedCap ma rozpocząć się od 2024 r. Technologia ta stanie się rozwiązaniem łączności średniej klasy dla urządzeń 5G, które nie wymagają wysokich specyfikacji. Umożliwi to również zabezpieczenie urządzeń na przyszłość, ponieważ branża przewiduje ostateczne wycofywanie 4G po roku 2030. Eksperci spodziewają się, że z czasem dotacje obniżą średnią cenę sprzedaży modułu 5G RedCap do stawki podobnej jak za LTE Cat-1.

Połączenia komórkowe IoT przez interfejs radiowy 2021 – 2030

Źródło: Omdia

Zapotrzebowanie z sektora motoryzacyjnego powinno być kluczowe dla wzrostu rynku. Do tej branży trafi najwięcej modułów, ze względu na rosnący popyt na inteligentne pojazdy integrujące łączność 5G.

W całym łańcuchu wartości IoT platformy obsługi aplikacji (AEP) nadal są wiodącym źródłem przychodów. AEP specyficzne dla danej branży nadal odgrywają rolę pomimo wykładniczego wzrostu oferty hiperskalerów i ograniczeń finansowych dla start-upów w obecnej gospodarce” – twierdzi Andrew Brown, kierownik ds. praktyki w grupie IoT w Omdia.

Co istotne, z prognozy wynika również, że ponad 60 proc. dostaw modułów IoT będzie pochodzić z regionu Azji i Oceanii, stanowiąc ok. 80 proc. połączeń IoT w 2023 r.