Niemal co drugi specjalista IT z Polski, mając do wyboru inne kraje regionu, najchętniej pracowałby w ojczyźnie – wynika z danych No Fluff Jobs.

Co istotne, fachowcy IT znad Wisły wykazują większą chęć zmiany obecnego miejsca pracy niż pozostali biorący udział w badaniu – 41 proc. z nich aktywnie poszukuje nowego pracodawcy albo rozgląda się za nowym zajęciem.

Najatrakcyjniejsze kraje dla specjalistów IT w regionie

Dobrym miejscem do pracy dla specjalistów IT okazały się Czechy. Aż 96 proc. tamtejszych respondentów mając do wyboru pracę w innych krajach regionu, w pierwszej kolejności zdecydowałoby się na swoją ojczyznę i jest to wynik nieporównywalny z żadnym innym krajem (Słowacja – 57 proc., Polska – 45 proc., Węgry – 43 proc.).

Które regiony, pod względem atrakcyjności, poza Polską (45,2 proc.) i Czechami (19 proc.), wymienili nasi fachowcy IT? Były to Słowacja (6,7 proc.), Węgry (5,2 proc.) i Ukraina (2,4 proc.).

Ludzie z Ukrainy chcą do Polski

Natomiast specjaliści IT z Ukrainy jako wymarzony kraj do pracy w regionie, na pierwszym miejscu wskazali Polskę (39,2 proc.). U siebie chce pracować jedynie nieco ponad 30 proc.  

Jednocześnie blisko 40 proc. wskazało, iż poszukiwanie pracy za granicą (nie tylko w Polsce) jest trudne lub raczej trudne i jest to najwyższy wskaźnik spośród badanych krajów.

Coraz większa konkurencja o fachowców z Polski

Choć z ankiety wynika, że rodzimi specjaliści IT w pierwszej kolejności najchętniej wiązaliby swoje życie zawodowe z Polską, to jednak firmy z innych krajów intensywnie rekrutują nad Wisłą.

Specjaliści IT z Polski otrzymują oferty z takich krajów jak Anglia (54,5 proc.), Niemcy (53,5 proc.), Holandia (17,2 proc.), Szwecja (15,3 proc.) oraz Norwegia (14,3 proc.) – według danych No Fluff Jobs (można było wskazać więcej niż jeden kraj).

Trzeba więc utwierdzić ich w przekonaniu, iż warto pracować w ojczyźnie, dając im m.in. duże możliwości rozwoju osobistego i umiejętności miękkich, kontaktu z biznesem, ciekawe projekty, odpowiedzialność i autonomię. Bo oprócz finansów, są to główne czynniki, który sprawiają, że wiążą się oni z firmą na dłużej” – twierdzi Marek Psiuk, CTO No Fluff Jobs.

Polacy i Ukraińcy najbardziej otwarci na nowe wyzwania zawodowe

Co istotne, w regionie Polacy i Ukraińcy deklarują największą chęć zmiany pracy – 41 proc. polskich i 40 proc. ukraińskich specjalistów IT twierdzi, aktywnie jej poszukuje albo szuka, ale tylko się rozgląda.

Dlaczego szukają nowej pracy

Według specjalistów IT z regionu, nie tylko warunki finansowe skłaniają do zmiany miejsc pracy. Choć wynagrodzenie zostało wskazane w każdym z badanych krajów na pierwszej pozycji, zaraz za nim wymienili oni poszukiwanie nowych doświadczeń zawodowych i szansę rozwoju osobistego. 

Jako istotne powody, dla których chcą zmienić pracodawcę, Polacy wskazali też sytuację gospodarczą w kraju (28 proc.) i sytuację polityczną (25,4 proc.).  

Formalności największą przeszkodą

Jednocześnie zdaniem polskich specjalistów IT jedną z większych trudności w pracy poza krajem są ograniczenia prawne, które regulują zatrudnienie czy umowy za granicą (blisko 43 proc. wskazań).

———

W badaniu z raportu „Specjaliści IT w Europie Środkowo-Wschodniej” przygotowanego przez No Fluff Jobs wzięło udział 4185 specjalistów IT z 5 krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina).