7. Branżowe platformy chmurowe

Gartner przewiduje, że do 2027 r. ponad 50 proc. przedsiębiorstw będzie korzystać z branżowych platform chmurowych w celu wsparcia inicjatyw biznesowych. Branżowe platformy chmurowe oferują połączenie oprogramowania jako usługi (SaaS), platformy jako usługi (PaaS) i infrastruktury jako usługi (IaaS), zapewniając stworzone na użytek przemysłu zestawy modułowych funkcji do obsługi określonych aplikacji.

W procesie tworzenia unikalnych i zróżnicowanych cyfrowych inicjatyw biznesowych przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać pakietowe funkcjonalności branżowych platform chmurowych w charakterze elementów konstrukcyjnych. Ma to z jednej strony zapewnić elastyczność, innowacyjność i skrócony czas wprowadzania produktu lub usługi na rynek, a z drugiej chronić przed niepożądanym zjawiskiem chmurowego lock-in. Chmury branżowe stworzą wartość dla organizacji poprzez dołączenie kupowanych tradycyjnie oddzielnie usług w chmurze do wstępnie zintegrowanych, ale konfigurowalnych rozwiązań branżowych.

Przykład użycia branżowych platform chmurowych: miasto Hangzhou

Jedno z najbardziej zaludnionych miast Chin współpracowało z dostawcą chmurowym Alibabą w celu zbudowania platformy do zarządzania korkami drogowymi i usprawnienia codziennych operacji miejskich. Stworzony „miejski mózg” połączył cyfrową infrastrukturę, centralną platformę danych i aplikacje. Po wdrożeniu miasto obniżyło swoją pozycję w rankingu najbardziej zakorkowanych miast w Chinach, spadając z piątego miejsca na pięćdziesiąte.

8. Inżynieria platformowa

Inżynieria platformowa polega na tworzeniu i użyciu samoobsługowych wewnętrznych platform programistycznych na potrzeby dostarczania oprogramowania i zarządzania cyklem życia. Celem inżynierii platformowej jest optymalizacja doświadczeń programistów i przyspieszenie dostarczania wartości dla klientów przez zespoły produktowe.

Aby usprawnić relacje pomiędzy programistami, naukowcami zajmującymi się danymi oraz użytkownikami końcowymi, firmy zaczęły budować platformy operacyjne, które znajdują się między użytkownikiem a usługami pomocniczymi. Gartner przewiduje, że do 2026 r. 80 proc. organizacji zajmujących się inżynierią oprogramowania utworzy zespoły platformowe, z czego 75 proc. zbuduje portale samoobsługowe dla programistów.

Przykład użycia inżynierii platformowej: Nike

Firma Nike zbudowała komponowalne platformy, które łączą strategiczne globalne możliwości biznesowe. Są one wdrażane przez modułowe i komponowalne technologie udostępniane za pośrednictwem interfejsów API. Nike uważa, że platformowość umożliwia firmie szybsze reagowanie na zmiany, szybsze wprowadzanie produktów na rynek, zwiększa skalowalność i obniża koszty operacyjne.

9. Bezprzewodowa realizacja wartości

W celu zaspokojenia potrzeb we wszystkich środowiskach, przedsiębiorstwa będą korzystać ze spektrum rozwiązań bezprzewodowych – począwszy od Wi-Fi w biurze i usług komórkowych dla urządzeń mobilnych, poprzez bezprzewodowe usługi o niskim poborze mocy, po łączność radiową.

Rola sieci coraz bardziej wykracza poza zwykłą łączność. Dzięki wbudowanej analizie i bezprzewodowym systemom o niskim poborze mocy (które pobierają energię bezpośrednio z sieci) zapewniany jest wgląd w dane środowisko. Dla Gartnera oznacza to, że sieć staje się źródłem bezpośredniej wartości biznesowej, a integracja wielu technologii bezprzewodowych zapewni bardziej opłacalną, niezawodną i skalowalną podstawę technologiczną, która ograniczy wydatki kapitałowe.

Przykład użycia bezprzewodowej realizacji wartości: Shufersal

Izraelski sprzedawca detaliczny wykorzystuje energię z sieci bezprzewodowej w oznaczaniu towarów za pomocą energooszczędnych chipów IoT. Używa ich do śledzenia warzyw na drodze z gospodarstwa rolnego do półek sklepowych, zapewniając pełną widoczność łańcucha dostaw, zarządzanie zapasami i informacje o pochodzeniu towaru.

10. Zrównoważony rozwój (sustainability)

Zrównoważony rozwój można nazwać supertrendem, bowiem dotyczy wszystkich opisywanych przez Gartnera strategicznych trendów technologicznych na rok 2023. Przepytani przez analityków dyrektorzy generalni przyznali niedawno, że zmiany środowiskowe i społeczne są obecnie jednym z trzech najważniejszych priorytetów dla inwestorów, zaraz po zyskach i przychodach. Oznacza to, że aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, kadra kierownicza musi więcej inwestować w innowacyjne rozwiązania zaprojektowane z myślą o obszarach ESG (Environmental, Social and Corporate Governance).

Aby to zrobić, organizacje potrzebują nowych, zrównoważonych schematów technologicznych, które zwiększają wydajność energetyczną i materiałową usług IT. Powinny one umożliwiać zrównoważony rozwój przedsiębiorstw dzięki technologiom, takim jak identyfikowalność (traceability) oraz energia odnawialna. Konieczne staje się też takie wdrażanie rozwiązań IT, które ułatwi klientom osiąganie ich własnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Przykłady wprowadzania zrównoważonego rozwoju:

Inteligentne rozwiązania zwiększają wydajność i chronią zasoby. Przykładem może być sposób, w jaki japońska firma Mitsui O.S.K. Lines (jedno z największych przedsiębiortsw żeglugowych na świecie) wykorzystuje modele oparte na sztucznej inteligencji, aby poprawić wydajność swojej floty morskiej. Z kolei Apple, używający obecnie robotów do recyklingu, stanowi przykład organizacji zmierzającej do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, która zmierza do ograniczenia ilość odpadów.