Zdaniem specjalisty

Anita Miszczyk, Product Manager, CK Mediator Anita Miszczyk, Product Manager, CK Mediator  

Według naszych danych, popyt na urządzenia wzmocnione w 2023 roku wzrósł aż o 25 procent. W tym roku prawdopodobnie to konsumenci zakupią najwięcej wzmocnionych urządzeń. Branże specjalistyczne, w których urządzenia rugged są najbardziej pożądane, z reguły już są świadome zalet takich produktów. W ich przypadku zakupy będą dotyczyć zwykle wymiany uszkodzonych słuchawek lub dokupienia nowych. Najważniejszym czynnikiem, który będzie sprzyjać wzrostowi tegorocznej sprzedaży będzie niestety nadal obecna na tym rynku drożyzna. Część klientów już teraz zatem zdecyduje się na wzmacniane urządzenie, które bez problemu przetrwa kilka lat. Dotyczy to chociażby użytkowników, którzy szybko niszczą ekrany zwykłych smartfonów. Zauważamy wzrost sprzedaży modeli rugged między innymi w tej właśnie grupie.

  
Małgorzata Krok, Professional Imaging Business Unit Director, Alstor Małgorzata Krok, Professional Imaging Business Unit Director, Alstor  

Głównym hamulcem w rozwoju rynku rugged w Polsce są budżety. Produkty te wymagają wysokiego nakładu na badania i rozwój oraz późniejszą certyfikację, co wpływa na ich cenę. Dodatkowo hamulcem jest niska kultura produkcyjna i brak zaplecza technicznego. Nasze państwo zmuszone jest kupować gotowe rozwiązania, bo do produkcji własnych na bazie dostępnych komponentów potrzebne jest odpowiednie zaplecze. Dużo wdrożeń, poza wojskiem, planowanych jest praktycznie z dnia na dzień, co wyklucza bardziej zaawansowane produkty z racji na długi czas oczekiwania na nie.

  
Bogusław Foszmanowicz, CEO, BMF – Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Bogusław Foszmanowicz, CEO, BMF – Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego  

Oprócz szerokiego grona służb mundurowych, jak wojsko, policja, straż pożarna czy służba celna, odbiorcami rozwiązań o wzmocnionej konstrukcji jest wiele sektorów przemysłowych. Przemysł związany z OZE również musi korzystać ze sprzętu klasy rugged. W projektach w energetyce systemy kontroli oparte są na sprzęcie odpornym na warunki środowiskowe oraz o wysokiej niezawodności. Na rynku wzmacnianych urządzeń dużą rolę odgrywa również energetyka związana z wodorem. W tej branży wymagania sprzętowe są bardzo wysokie i poszerzone o certyfikaty ATEX związane z pracą w środowisku zagrożonym wybuchem.

  
Piotr Spychalski, dyrektor sprzedaży, mPTech Piotr Spychalski, dyrektor sprzedaży, mPTech  

Po wzmocnione telefony najczęściej sięgają mniejsze firmy z branży budowlanej, rolnictwa, handlu, usług i gastronomii oraz duże, z sektora przemysłu, logistyki i transportu, a także służby ratownicze i mundurowe. W tym roku przewidujemy największe wzrosty w sektorach, które skorzystają na poprawie sytuacji gospodarczej. Widzimy potencjał wśród firm planujących wdrożenie rozwiązań Przemysłu 4.0, gdzie istotna jest łączność M2M bazująca na prywatnych sieciach 5G. Ci klienci będą potrzebować urządzeń przystosowanych do działania w takiej sieci, wyposażonych w aplikacje do obsługi konkretnych maszyn lub procesów.

  
Marcin Kalisiak, Senior Sales Engineer, Zebra Technologies Marcin Kalisiak, Senior Sales Engineer, Zebra Technologies  

Branże najbardziej potrzebujące wytrzymałych rozwiązań to sektor obronny, organy ścigania i służby bezpieczeństwa publicznego – straż pożarna, ratownictwo czy pogotowie ratunkowe – jak również usługi komunalne i niektóre środowiska produkcyjne oraz magazynowe. W tym roku spodziewamy się wzrostu zapotrzebowania w tych obszarach. Jeśli chodzi o najważniejsze cechy urządzeń, to kluczowa jest oczywiście wytrzymałość, aby zapewnić ciągłość pracy. Inne kluczowe funkcje to te, które służą łączeniu pracowników pierwszej linii i personelu centralnego oraz zapewniają widoczność zasobów i zapasów. Dlatego właśnie ważne są funkcje komunikacyjne, skanowanie 1D, 2D i system RFID. W 2024 roku będą one nadal istotne na rynku rugged.