Szanse w AI, 5G, AR

W 2024 r. i kolejnych latach dostawcy przewidują wzrost sprzedaży urządzeń rugged, zwłaszcza w branżach, które będą potrzebować coraz bardziej wytrzymałych i niezawodnych urządzeń, jak przemysł, wojsko, służby ratownicze, bądź usługi użyteczności publicznej. W podmiotach z tych sektorów sprzęt odporny na uderzenia, pył, czy ekstremalne temperatury jest niezbędny do efektywnej pracy. Dostawcy spodziewają się także, że prognozowany na ten rok wzrost wydatków konsumenckich na elektronikę nie ominie wzmocnionych smartfonów.

Także rozwój technologiczny, a więc doskonalenie materiałów i oprogramowania dla rugged powinny przyciągnąć nowych klientów. Podobnie jak pojawienie się sprzętu z nowymi procesorami, wspierającymi AI. Zapotrzebowaniu ma sprzyjać także rozwój sieci prywatnych 5G.

– Przewagę będą mieli ci producenci, którzy dostarczą firmom odporne urządzenia z oprogramowaniem do obsługi prywatnych sieci 5G i zaoferują usługi integracyjne – twierdzi Piotr Spychalski.

Na rosnącym rynku pojawił się też segment rozwiązań z zakresu rzeczywistości rozszerzonej (AR), które opierają się na komputerach nasobnych klasy rugged.

– Ten segment rynku dopiero wkroczył na ścieżkę rozwoju, jednak prognozujemy znaczny wzrost w najbliższych latach – mówi Marek Ołdakowski, co ma dotyczyć zwłaszcza firm przemysłowych, które wykorzystują technologię AR i sprzęt rugged w pracach serwisowych i do zdalnego wsparcia pracowników w terenie. Warto przy tym zauważyć, że rozbudowa bazy wzmacnianych urządzeń idzie w parze z inwestycjami w przetwarzanie brzegowe, wykorzystujące specjalistyczne komputery przemysłowe i komponenty, jak karty graficzne.

– Wyraźny rosnący trend dotyczy platformy Edge AI, która jest w stanie zapewnić możliwości sztucznej inteligencji w wytrzymałych konstrukcjach. W ostatnim roku zauważyliśmy rosnące zainteresowanie systemami bezwentylatorowymi, zdolnymi do dostarczania ogromnej mocy obliczeniowej – twierdzi Marco Zampolli, Product Sales Director w Advantech Europe.

Wydaje się, że tegoroczny popyt będzie zależeć w dużej mierze od sytuacji makroekonomicznej i politycznej. Potencjalne ryzyko dostawcy widzą w konfliktach, które mogą doprowadzić do zakłócenia transportu morskiego, przede wszystkim wokół Tajwanu albo na Morzu Czerwonym. Wszystko to wpłynęłoby negatywnie zarówno na dostępność i ceny sprzętu, jak i na chęć przedsiębiorstw i konsumentów do zakupów.

– Stabilna sytuacja gospodarczo-polityczna jest kluczowa dla prowadzenia projektów długoterminowych. Wówczas klienci są bardziej skłonni do inwestycji w nowe technologie, co zwiększa popyt na urządzenia rugged – zaznacza Jacek Wielgus.

Wyzwaniem są natomiast zmieniające się przepisy i standardy bezpieczeństwa, które wymagają ciągłych adaptacji produktów. Wdrożenia może również spowolnić brak spójnej wizji cyfryzacji i automatyzacji w firmie, co zresztą komplikuje projekty nie tylko na rynku rugged.

– Nawet w przypadku niekorzystnego trendu, możemy się spodziewać większego zainteresowania urządzeniami odpornymi. Te bowiem charakteryzują się dłuższym cyklem życia, przez co są bardziej opłacalne – podsumowuje Piotr Spychalski.

Zdaniem integratora

Jan Frejowski, sprzedawca, Buri.pl  

Wśród laptopów rugged największym zainteresowaniem cieszą się od dawna 15-calowe modele, choć ostatnio pojawiają się zapytania o urządzenia 17-calowe, na które wcześniej zainteresowanie było nikłe, zapewne ze względu na wysoką cenę takiego sprzętu, na poziomie 80 tys. zł. Generalnie u nas w ostatnich latach popyt na sprzęt rugged jest niski. Wydaje się, że jest to kwestia ceny tych urządzeń. Obecnie największe marki laptopów oferują modele biznesowe spełniające normy militarne i z tego, co widzimy, dotychczasowi użytkownicy, chociażby w chłodniach czy zakładach przemysłowych, nierzadko wybierają taki sprzęt, ponieważ jest znacznie tańszy niż specjalizowane urządzenia rugged. Nadal widzimy popyt w branży górniczej i sektorze wojskowym, W tym drugim przypadku wymagania są szczególnie wysokie, ponieważ sprzęt musi spełniać szereg norm NATO-wskich. Co do służb, takich jak straż pożarna, to zwykle są to zamówienia łączone, obejmujące także inne wyposażenie wozu strażackiego, a nie tylko urządzenia rugged.

  
Sławomir Wajs, właściciel, Tech-Town.pl  

Jeśli mowa o wzmacnianych smartfonach, to zainteresowanie nimi było jak dotąd niewielkie. Rok 2023 był pod tym względem podobny do 2022. Niemniej sprzedaż takich modeli jest stabilna, a preferencje użytkowników różnią się w zależności od potrzeb – trudno wskazać konkretne parametry sprzętu, które najbardziej interesują klientów.