Środowisko QRM+ przeznaczone jest głównie do wykorzystania przez działy IT w małych i średnich firmach. Umożliwia ono wykrywanie, mapowanie i monitorowanie wszystkich kluczowych urządzeń komputerowych w sieci (serwerów, komputerów PC, terminali itp.) oraz zarządzanie nimi. Aby móc korzystać z tego rozwiązania, należy zainstalować aplikację QRM Agent na urządzeniach z systemami Windows i Linux (można ją pobrać z QTS App Center). Dzięki niej w panelu administracyjnym serwerów QNAP pojawią się szczegółowe, aktualizowane w czasie rzeczywistym informacje o zarządzanym sprzęcie.

QRM+ to jedno z niewielu dostępnych na rynku rozwiązań do monitorowania środowiska IT, które wykorzystują interfejs IPMI (Intelligent Platform Management Interface). Dzięki zgodności z nową wersją tego standardu – IPMI 2.0 – możliwe jest zarządzanie urządzeniami kompatybilnymi z interfejsem IPMI niezależnie od stanu pracy systemu operacyjnego i zbieranie informacji z czujników systemowych o znaczeniu krytycznym, dotyczących temperatury, szybkości wentylatora, napięcia, stanu zasilania oraz powiadomień o zdarzeniach IPMI.

Oprogramowanie QRM+ umożliwia także łatwe wykrywanie i identyfikację innych niż komputery urządzeń w sieci, takich jak routery, przełączniki, serwery itp. Sprzęt dodawany jest do systemu zarządzania dzięki skanowaniu zakresu adresów IP lub podsieci. Urządzenia są wyświetlane na graficznym wykresie topologii, co pozwala na zwizualizowanie sieci oraz dostarczenie administratorom wiedzy niezbędnej do szybkiego rozwiązywania problemów.

Grzegorz Bielawski
Country Manager, QNAP

Dla firm kluczową kwestią jest bezpieczeństwo ich infrastruktury IT. W związku z tym, że system QRM+ zyskuje dostęp do serwerów i innych strategicznych zasobów komputerowych, kwestie ochrony danych zostały przez nas potraktowane priorytetowo. Bezpieczeństwo zapewnia m.in. platforma do zarządzania serwerami NAS firmy QNAP i zastosowane w niej dwuetapowe uwierzytelnianie. Wykorzystywane jest też zarządzanie poziomem dostępu bazujące na rolach (administrator i użytkownik zaawansowany). Zabezpieczone są wszystkie informacje przesyłane przez sieć dzięki szyfrowaniu za pomocą protokołu SSL.

Wszystkie pulpity nawigacyjne w QRM+, które udostępniają wizualizację środowiska IT, administratorzy mogą dostosować do własnych preferencji, aby nie przeglądać kilku ekranów w poszukiwaniu przyczyn kłopotów. Do dyspozycji jest wiele aktualizowanych w czasie rzeczywistym wskaźników, takich jak wykorzystanie procesora, pamięci RAM, dysku, temperatura procesora, prędkość wentylatora procesora i stan zasilania.

Dzięki systemowi QRM+ możliwa jest też zdalna obsługa urządzeń z zastosowaniem standardu KVM (klawiatura, wideo, mysz). Do tego celu należy posłużyć się urządzeniami zgodnymi z interfejsem IPMI, oferowanymi m.in. przez firmy IEI Technology i Supermicro. Dzięki temu da się zdalnie sterować działającymi w sieci urządzeniami komputerowymi, nawet kiedy są wyłączone lub mają włączony tryb konfiguracji (BIOS). Wszystkie operacje przy użyciu funkcji KVM można monitorować, nagrywać i odtwarzać, co przydaje się do rozwiązywania problemów oraz podczas audytów. Rozwiązanie KVM w QRM+ działa też wielokanałowo, dzięki czemu z serwerem zdalnym przy użyciu KVM może się łączyć więcej niż jeden klient jednocześnie.

W środowisku QRM+ możliwe jest generowanie powiadomień wysyłanych do administratorów po przekroczeniu określonych progów. Zapewnia to reagowanie na problemy i eliminowanie ich, jeszcze zanim wpłyną na działanie aplikacji, utrudnią dostęp do danych i sparaliżują funkcjonowanie firmy. W ten sposób ułatwiono także szybsze przywracanie prawidłowego funkcjonowania danego urządzenia po przestoju.

 

Kontakt dla partnerów:

Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com