Zmienia się sposób, w jaki firmy korzystają ze sprzętu komputerowego i coraz częściej praca odbywa się na urządzeniach peryferyjnych. Bezprzewodowe klawiatury czy myszki zwiększają poziom satysfakcji pracowników, na który wpływa komfort i produktywność. Duża ilość urządzeń ma jednak przełożenie na problemy z kompatybilnością sprzętu i wydajnością w zatłoczonych środowiskach bezprzewodowych. Powoduje to ponadto zagrożenie w kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego. 

Logi Bolt korzysta z technologii Bluetooth 

Przy projektowaniu Logi Bolt wzięto uwagę, jak zmienia się środowisko pracy, stąd też formuła zmniejsza zależność użytkowników od działu wsparcia IT. Specjaliści Logitecha postawili na Bluetooth Low Energy, wykorzystując ten protokół do minimalizowania cyberataków zarówno w biurach, jak też w domach. Użycie Bluetootha pozwoliło zaimplementować jego wbudowane poziomy zabezpieczeń, wykorzystać użyteczność w zaszumionych środowiskach czy zdolności do zachowania aktualności ,,bez klucza sprzętowego” – PC hosty nie muszą posiadać portów USB.

Logi Bolt działa w trybie bezpieczeństwa Bluetooth1 – poziom 4 lub inaczej Secure Connection Only, zgodnym z federalnymi normami przetwarzania informacji (FIPS – Federal Information Processing Standards), czyli opiera się na szyfrowaniu. Produkt bezprzewodowy Logi Bolt i jego odbiornik komunikują się tylko między sobą. To możliwe dzięki poziomowi 4, który wykorzystuje uwierzytelnione bezpieczne połączenia LE (Authenticated LE Secure Connections) szyfrowanego parowania (Elliptic Curve Diffie-Hellman P-256 i AES-CCM).

Parowanie urządzeń za pomocą LE Secure Connection (LESC)

Produkty Logi Bolt do uwierzytelniania korzystają z technologii klucza dostępu LESC. To typowe zabezpieczenie wykorzystywane do ochrony klawiatur, będzie również stosowane w myszkach Logi Bolt i w większości firmowych systemów operacyjnych. Logitech zaproponował tego typu rozwiązanie jako pierwszy w branży. Tę metodę uznaje się za lepszą od LE Legacy z powodu niepodatności na dokonywane po drodze ataki. Tym, co wyróżnia Logi Bolt są również samoobsługowe środki zabezpieczeń umożliwiające scentralizowany nadzór. Oznacza, to że przy próbie sparowania użytkownik otrzymuje powiadomienie. Co ważne dla pracowników  z działu IT, aktualizacje zabezpieczeń są trwałe, można za to wycofać wszelkiego rodzaju modyfikacje oprogramowania sprzętu, które nie dotyczą kwestii bezpieczeństwa. 

– Logi Bolt to odpowiedź na zmieniające się środowiska pracy, gdzie korzysta się z urządzeń mobilnych. W najbliższych latach ,,szumy’’ spowodowane gęstszymi sieciami Wi-Fi będą powodowały zakłócenia, a to będzie skutkowało opóźnieniami urządzeń czy spadkiem siły sygnału. Mając to na względzie, wyposażyliśmy Logi Bolt w łącze RF, które pozwala emitować mocniejszy sygnał, tak by praca w zatłoczonych środowiskach bezprzewodowych była sprawna, ale i odporna na zagrożenia związane z atakami cybernetycznymi” – powiedział Bartosz Barański, B2B Channel Manager EE w Logitech.

Parowanie z 6 urządzeniami i wysoka kompatybilność z systemami operacyjnymi 

Urządzenia bezprzewodowe Logi Bolt mają fabrycznie wbudowane odbiorniki USB, dzięki którym z funkcjonalności plug and playmożna skorzystać zaraz po wyjęciu produktu z pudełka. Zaletą odbiornika jest opcja sparowania z dodatkowymi pięcioma urządzeniami, co łącznie daje sześć urządzeń. Zapewnia to szereg możliwości osobom pracującym w trybie hybrydowym – w biurze i w domu, którzy mogą posiadać dwa zestawy urządzeń peryferyjnych. Obniża to znacznie koszty ewentualnych usterek lub zagubienia sprzętu w czasie podróży do miejsca pracy. W przypadku zgubienia odbiornika nie trzeba kupować ponownie urządzenia bezprzewodowego Logi Bolt, z którym został dostarczony. Wystarczy sparować nowy odbiornik za pomocą 6-cyfrowego poziomu uwierzytelniania. 

Odbiornik USB Logi Bolt jest zgodny z większością systemów operacyjnych, takich jak  Windows, macOS, Chrome OS i Linux. Dodatkowo, dzięki opcji łączenia się przez Bluetooth jest kompatybilny z iPadOS, iOS i Android. To praktyczne rozwiązanie dla osób korzystających z wielu urządzeń komputerowych. 

Przykładowe produkty Logitech z przeznaczeniem B2B wyposażone w odbiornik BOLT: klawiatury ERGO K860 Split, MX Keys Combo i MX Keys oraz mysze MX Master 3, MX Anywhere 3, ERGO M575 Trackball.