Ponad 50-procentowy wzrost liczby ofert pracy dla analityków i ponad 30-procentowy spadek w branży gier. Pod względem zapotrzebowania na specjalistów IT zaledwie w ciągu roku sporo się zmieniło. Dotyczy to również zarobków.

Skąd te zmiany

Przez wiele lat na szczytach rankingów byli programiści Java. Ich stawki rosły, jednak od jakiegoś czasu ich wynagrodzenia maleją, popyt na nich spada. Idą w górę płace dla DevOps’ów.

Przyczyną może być ograniczenie inwestycji organizacji w nowe systemy na rzecz doskonalenia już istniejących produktów i przetrwania firmy w trudnych czasach.

Umiejętność spojrzenia na aplikację jako całość, rozumianą nie tylko jako kod aplikacji, ale też procesy wytwarzania, budowania, jej wydajność i efektywność kosztową infrastruktury – stały się krytyczne dla organizacji. Mnogość praktyk i narzędzi DevOps wymagających bardzo szerokich kompetencji nie pozwala na realizację tych działań bez wysokiej klasy ekspertów. Wszystko to składa się na bardzo duży popyt na specjalistów DevOps oraz na zmianę ich roli w projektach. Osoby, które wybrały ścieżkę ewolucji od roli administratora systemów do DevOps często pełnią teraz kluczową rolę tuż obok architekta IT czy systemów” – komentuje Paweł Peryga, head of DevOps w Unity Group.

Java w dół, dane i DevOps mocno w górę

Eksperci Unity Group przeanalizowali dane zebrane przez Just Join IT. Sprawdzono, co się zmieniło w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najmocniej wzrosło zapotrzebowanie na specjalizacje związane z analizą i przetwarzaniem danych.

Największe wzrosty liczby ofert (II poł. 2022 r. vs. I poł. 2023 r.):
Analytics (+51,29%)
Cyberbezpieczeństwo (+40,45%)
Data (+24,53%)
DevOps (+24,09%)
ERP (+19,73%).

Największe spadki (II poł. 2022 r. vs. I poł. 2023 r.):
Ruby (-48,78%)
Game development (-32,19%)
Go (-25,54%)
HTML (-24,22%)
Technologie mobilne (-15,16%)
Scala (-11,76%)
JavaScript (-16,66%)
Java (-6,02%).

Tego nie widziano od lat

„Rekrutacją w branży IT zajmuję się od ponad 8 lat, ale to, co obserwuję obecnie w przypadku niektórych specjalizacji, jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem” – mówi Sabina Rowińska, recruitment lead w Unity Group.

Co do JavaScript, to programiści znający ten język byli dotychczas tak bardzo poszukiwani, że obecnie mimo spadków i tak otrzymują najwięcej ofert ze wszystkich.

W specjalizacji Java Developera pracy poszukuje znacznie więcej osób niż jeszcze rok, dwa lata temu. W 2022 r. w rekrutacji na Java Developera odnotowywano 1 dopasowaną do potrzeb aplikację tygodniowo, teraz w ciągu tygodnia nadchodzi 80 aplikacji od kandydatów, z czego dopasowanych 90 proc.

W przypadku DevOps w czerwcu 2022 r. na ofertę pracy odpowiedziało niemal 100 kandydatów. W czerwcu 2023 r. były to pojedyncze osoby.

Juniorzy mają pod górkę

Rynek pracy jest coraz trudniejszy dla juniorów. W pierwszym półroczu liczba ofert dla początkujących i średnio zaawansowanych programistów spadła łącznie o ponad 30 proc. Jeśli firmy szukają juniorów, to głównie już z jakimś doświadczeniem komercyjnym.

Pojawia się więcej ofert dla najbardziej doświadczonych, co sugeruje, że nastąpił powrót do inwestycji w kluczowe zasoby.

„Zatrudnienie wysokiej klasy specjalisty, który może zaopiekować kompleksowo złożone zagadnienia i obszary, staje się bardziej opłacalne, gdy firmy są zmuszone do zaciskania pasa na nowych projektach” – zauważa Michał Szum, szef działu customer care w Just Join IT.

Komu płacą najwięcej, komu najmniej

Potwierdzeniem zmiany priorytetów są dane dotyczące zarobków, które analizowało Unity Group.

Mediany wynagrodzeń B2B dla seniorów (styczeń 2023 r. vs. czerwiec 2023 r.)
Analytics (styczeń: 20 335 zł, czerwiec: 22 500 zł).
Data (z 25 418 zł do 26 950 zł)
DevOps (z 25 000 zł do 27 000 zł)
ERP (z 25 500 zł do 28 250 zł)
HTML (z 30 000 zł do 17 284 zł).

W przypadku specjalistów Python liczba ofert wzrosła w tym roku o 5,5 proc., jednak zarobki stanęły w miejscu. Dla seniorów była to i jest mediana 25 000 zł, a w przypadku midów 17 000 zł, zaś juniorów 10 000 zł.

Ze względu na boom na AI programiści Pythona mogą spać spokojnie, choć ich pensje paradoksalnie nie rosną. Wynika to z podaży dorównującej popytowi” – tłumaczy Michał Szum.

Z kolei HTML to najłatwiejsza do zastąpienia technologia, stąd spadek liczby ogłoszeń i wynagrodzeń.

„Z biegiem lat HTML przejdzie do niszy, więc już dziś warto przekwalifikować się na inne technologie webowe, jak JavaScript” – radzi ekspert.

Jak zmieni się popyt na fachowców IT

Jak wynika z analiz Unity Group, w najbliższych latach zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie nadal rosło.

Eksperci spodziewają się wzrostu liczby ofert pracy dla:
analityków danych,
inżynierów oprogramowania
specjalistów bezpieczeństwa IT.

Jedną z głównych przyczyn tego trendu jest rozwój technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Można przypuszczać, że szczególnie cenni dla pracodawców będą specjaliści, którzy potrafią projektować, wdrażać i utrzymywać systemy AI i ML.

Kolejną tendencją, która może wpłynąć na cały sektor IT, jest rozwój chmury.

Zmiany na rynku wskazują, w ocenie Unity Group, że firmy inwestując w transformację cyfrową w coraz większym stopniu stawiają na partnerów o dużym doświadczeniu i wysokich kompetencjach.