Aukcja na rezerwacje częstotliwości 5G (z pasma 3,6 GHz) posuwa się do przodu. Zakończył się I etap. Do etapu II Urząd Komunikacji Elektronicznej zakwalifikował czterech operatorów, którzy złożyli wstępne oferty: P4 (Play), Polkomtel (Plus), Orange Polska i T-Mobile Polska.

Aukcję ogłoszono w czerwcu br. Wstępne oferty UKE przyjmował do 8 sierpnia br. Na kolejnym etapie nastąpią aukcje próbne, a następnie właściwa licytacja. Cena wywoławcza jednego bloku rezerwacji to 450 mln zł.

Według harmonogramu z czerwca br. dalsze czynności powinny jeszcze potrwać ok. 2 miesiące, także przed końcem roku można spodziewać się finału długo oczekiwanego i już mocno opóźnionego postępowania (poprzednie, unieważnione, miało miejsce w 2020 r.).

Przydzielenie rezerwacji w paśmie 3,6 GHz powinno wreszcie przyspieszyć rozwój sieci 5G i szybkiego internetu w Polsce. Jak podkreślał prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Andrzej Dulka, w wywiadzie dla CRN Polska, „to już najwyższy czas, aby nasz rynek zaczął korzystać z interfejsu 5G” . W ciągu 4 lat operatorzy mają uruchomić co najmniej 3,8 tys. stacji bazowych, a 90 proc. powierzchni kraju i 99 proc. gospodarstw domowych znajdzie się w zasięgu internetu o prędkości 95 Mb/s.