ACTA to projekt umowy, dotyczącej walki z naruszeniami własności intelektualnej i podrabianiem towarów. Zapisy negocjowano podczas kilkunastu tajnych spotkań, w których uczestniczyli początkowo przedstawiciele USA, Unii Europejskiej, Japonii, Szwajcarii, a potem także innych krajów (w sumie 38). Do tworzenia ACTA nie włączyły się Chiny, z których pochodziła większość nielegalnych dóbr wykrytych w ub. roku w Unii Europejskiej.

W dokumencie umieszczono m.in. projekty dotyczące procedur kontroli sprzętu elektronicznego na granicach i możliwości konfiskaty środków wykorzystywanych do naruszania własności intelektualnej. Jedna z wynegocjowanych propozycji zakłada, że internauci, którzy mimo ostrzeżeń naruszają własność intelektualną, np. wymieniają się kopiami filmów i plików muzycznych, mogliby zostać odłączeni od sieci przez operatorów.
Nie wiadomo, które punkty ostatecznie wejdą w życie, gdyż część zapisów jest krytykowana ze względu na ogólnikowy charakter i niebezpieczeństwo naruszania swobód obywatelskich. Chodzi m.in. o zasadę współpracy dostawców Internetu z organami państwowymi i organizacjami praw autorskich, co według niektórych opinii mogłoby prowadzić do inwigilacji użytkowników sieci. Niektóre kraje już zapowiedziały, że nie przyjmą ACTA w obecnym kształcie. Dokument zaakceptował natomiast Parlament Europejski.