Niemal połowa (44 proc.) Polaków w wieku 15 – 24 lata przyznaje, że świadomie kupiło podrobiony towar w ciągu minionych 12 miesięcy. To więcej niż średnia w UE, gdzie jednak odsetek ten również jest wysoki (37 proc.) – według danych EUIPO, czyli unijnego urzędu ds. własności intelektualnej.

15 proc. celowo kupiło podrobioną elektronikę

Najczęściej młodzi Polacy z premedytacją nabywają podróbki odzieży i obuwia, ale urządzenia elektroniczne są numerem 3 na liście lewych zakupów (15,5 proc.). Chodzi o taki sprzęt, jak komputery, kamery, telefony i akcesoria, pendrive’y itp.

Nieco mniej pytanych (8,4 proc.) zapewnia, że zamówiło nielegalną elektronikę przypadkiem. Prawie 73 proc. utrzymuje, że w minionym roku nie kupiło podróbki.

Pirackie gry i oprogramowanie też mają wzięcie

Sporo mniej ankietowanych młodych ludzi w Polsce (19 proc.) przyznaje, że celowo korzystało z pirackich treści w ciągu minionego roku (średnia w UE 21 proc.).

Głównie ściągają filmy i muzykę, ale wśród najpopularniejszych nielegalnych produktów są także gry komputerowe (35 proc.) i oprogramowanie (29 proc.).

W tym na DVD lub Bluray świadomie nabyło piracką grę 10,5 proc. pytanych młodych Polaków, a w niezamierzony sposób 6,8 proc.

Wolą podróbki, bo są tańsze

Większość (ponad 53 proc.) młodych Polaków kupujących rozmyślnie podróbki kierowała się ceną – produkt z nielegalnego źródła był ich zdaniem tańszy lub darmowy. Ponad 23 proc. twierdzi, że zdecydowała się na trefny towar, bo nie widzi różnicy między fałszywką a oryginałem. Prawie 22 proc. przyznaje otwarcie, że jest im wszystko jedno, czy nabywają legalny czy nielegalny produkt.

Polacy pytani o to, co może ich skłonić do zaprzestania ściągania treści z lewych źródeł, najczęściej twierdzili, że wystarczy dostępność autentycznego produktu, który ich interesuje. Sporo osób przyznaje, że odstraszy je od piractwa fakt, iż wskutek kontaktów z podejrzanymi sprzedawcami same staną się ofiarą oszustwa lub cyberataku.

————————————————

Badanie przeprowadzono w lutym br. Objęło 22 tys. osób w wieku 15 -24 lata w krajach UE.