Specjaliści IT będą musieli pilnować AI
Za 2 lata ponad 50 proc. stanowisk szefów zespołów programistów będzie wymagała nadzoru nad sztuczną inteligencją.

Powstrzymaj się od wykorzystywania generatywnej AI do zastępowania zadań wymagających krytycznego myślenia – radzi szefom ekspert Gartnera.
Generatywna sztuczna inteligencja zmienia nie tylko technologie, ale też obowiązki liderów inżynierii oprogramowania. Do 2025 r. ponad 50 proc. tego rodzaju stanowisk będzie wymagała bezpośredniego nadzoru nad generatywną AI – przewiduje Gartner. Dotyczy to odpowiedzialności związanej z zarządzaniem zespołem, talentami i kodeksem etycznym.
„Szefowie ds. inżynierii oprogramowania znajdą się w bardziej niekorzystnej sytuacji, jeśli nie rozpoznają tych zmian i nie dostosują się do nich. Ryzykują, że zostaną zastąpieni przez tych, którzy zastosują tę przełomową technologię” – twierdzi Haritha Khandabattu, starszy dyrektor analityk w Gartnerze.
AI nie wyrzuci programistów na bruk
„Generatywna sztuczna inteligencja nie zastąpi programistów w najbliższej przyszłości” – uważa Haritha Khandabattu. „Chociaż ma zdolność automatyzowania pewnych aspektów inżynierii oprogramowania, nie jest w stanie odtworzyć kreatywności, krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów, jakie posiadają ludzie”.
Sztuczna inteligencja pomoże uniknąć zwolnień
Aplikacje generatywnej AI mogą przyspieszyć zadania związane z rekrutacją i zatrudnianiem, takie jak przeprowadzanie analizy stanowiska pracy i podsumowania rozmów kwalifikacyjnych.
Zarządzanie umiejętnościami oparte na AI pomoże szefom na nowo przemyśleć role poprzez rozpoznanie umiejętności, które można połączyć w celu utworzenia nowych stanowisk i wyeliminowania zwolnień.
Jak radzi Gartner, liderzy ds. tworzenia oprogramowania muszą koncentrować się na tym, w jaki sposób AI zwiększy produktywność programistów, a nie skupiać się na tym, jak zastąpi ona personel.
Jak przestrzega ekspert, szefowie muszą zachować ostrożność korzystając AI, pamiętając o ryzyku halucynacji – tworzenia przez AI fałszywych, ale wiarygodnie brzmiących treści.
Liderzy powinni więc współpracować z firmową komisją ds. etyki sztucznej inteligencji lub tworzyć taką komisję, aby opracować wytyczne, jak odpowiedzialnie korzystać z generatywnej AI do projektowania i programowania.
Niech AI nie zastąpi szefowi mózgu
„Powstrzymaj się od wykorzystywania generatywnej sztucznej inteligencji do zastępowania zadań wymagających ludzkiej oceny i krytycznego myślenia” – radzi Khandabattu. – „Stale oceniaj przypadki użycia, w których generatywna sztuczna inteligencja może wnieść maksymalną wartość w codziennych działaniach” – dodaje.
Podobne aktualności
AI „kołem ratunkowym” dla firm i prezesów
Już 43 proc. CEO wykorzystało AI do stworzenia nowych produktów. Może okazać się, że narzędzia oparte o sztuczną inteligencję będą dla firm kołem ratunkowym - uważa ekspert.
Największy polski bank rozbudowuje zespoły IT
"Jesteśmy olbrzymią firmą technologiczną" - twierdzi dyrektor.