Jak pokazuje badanie, do chmury nie trzeba przekonywać właścicieli małych i średnich firm, ale mikroprzedsiębiorców, którzy wciąż z rezerwą podchodzą do nowych technologii i nie dostrzegają korzyści, jakie za sobą niesie cloud computing – mówi producent. Spośród właścicieli mikrofirm programami w modelu SaaS zainteresowanych jest 38 proc. przedsiębiorców.

Badanie „Oprogramowanie wspierające pracę MSP” wykazało, że programy służące do zarządzania procesami biznesowymi są powszechne w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Z rozwiązań księgowych korzysta 78,5 proc. badanych, programy do fakturowania posiada 86,7 proc. badanych, a systemy do zarządzania personelem znalazły nabywców wśród 68 proc. badanych. Obecnie mniej popularne są zaawansowane rozwiązania, jak np. programy służące do zarządzania relacjami z klientami. Tylko 18,7 proc. ogółu małych i średnich firm korzysta z profesjonalnych narzędzi typu CRM (Customer Relationship Management). Jest to jednak najczęściej wskazywany program, który przedsiębiorcy planują kupić.

50 proc. wszystkich badanych wskazało, że chętnie zakupiłoby oprogramowanie w modelu SaaS.  Dominującą grupę zainteresowanych cloud computingiem stanowią firmy zatrudniające od 10 do 249 pracowników. Natomiast, wyodrębniając grupę mikroprzedsiębiorstw, 62 proc. nie rozważa zakupu oprogramowania w modelu SaaS.

Z badania wynika, że mikrofirmy dopiero poznają nowe rozwiązania i stopniowo zauważają,
że korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS oznacza przede wszystkim elastyczność pracy
oraz optymalizację kosztów, co jest niezwykle istotne właśnie w przypadku najmniejszych podmiotów gospodarczych. Jestem przekonany, że świadomość przedsiębiorców w tym zakresie będzie stale rosnąć i już za 2-3 lata cloud computing stanie się powszechny
– mówi Robert Tomaszewski, Dyrektor Pionu SMB Sygnity, odpowiedzialny za markę Quatra.