W 2023 r. podpisano około 1800 umów na usługi zarządzane (IT i biznesowe) o wartości ponad 100 mld dolarów – według IDC. Łączna liczba transakcji spadła w porównaniu z 2022 r., jednak ich średnia wielkość pozostała taka sama. Wynika to z tego, że w ub.r. podpisano więcej umów opiewających na duże kwoty (na ponad 100 mln dol.).

Wzrost wydatków na IT idzie w parze z większymi inwestycjami w kontrakty dotyczące usług zarządzanych obejmujących usługi w chmurze i AI. IDC spodziewa się, że tendencja ta utrzyma się przez kilka następnych lat. Znaczna część wydatków na IT będzie skupiona na sztucznej inteligencji, natomiast chmura będzie nadal napędzać rynek IT.

Za ponad 45 proc. wartości kontraktów na usługi zarządzane w 2023 r. odpowiadał rynek amerykański. Na Europę Zachodnią przypadało 42 proc., co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 2022 r. W regionie podpisano kilka mega transakcji o wartości miliardów dolarów, które obejmowały usługi i usprawnienia procesów opartych na sztucznej inteligencji. Wiele dużych umów zostało podpisanych w krajach nordyckich.

Dostawcy usług pracowali nad podnoszeniem kwalifikacji AI

Średnia wielkość transakcji związanych ze sztuczną inteligencją wzrosła w 2023 r. ponad dwukrotnie w porównaniu z 2022 r. Oferty AI są głównie łączone z usługami zarządzanymi, obserwowany jest wyższy poziom wdrożeń w głównych sektorach, w szczególności w produkcji i usługach finansowych.

Główni dostawcy usług intensywnie pracowali nad podnoszeniem kwalifikacji pracowników, aby sprostać nadchodzącemu zapotrzebowaniu na aplikacje generatywnej sztucznej inteligencji, ponieważ organizacje będą chciały dalszej integracji z istniejącymi aplikacjami i procesami – twierdzi IDC.

Co czeka rynek w 2024 roku

IDC spodziewa się dalszego wzrostu liczby dużych kontraktów na usługi zarządzane w 2024 r., przy wyższej średniej kwocie. W I kw. 2024 r. podpisano już kilka mega kontraktów o wartości ponad 500 mln dol. Ok. 15 proc. całkowitej wartości transakcji na usługi zarządzane pochodzi z umów obejmujących sztuczną inteligencję, a ok. 60 proc. chmurę.

Oczekuje się, że w 2024 r. odnowionych zostanie około 3 tys. umów o wartości ponad 150 mld dol. Szacuje się, że ponad 200 z tych transakcji ma wartość przekraczającą 100 mln dol.