Dane dotyczące wartości rynku obejmują serwery, pamięci masowe i rozwiązania chmurowe powiązane z Big Data, w tym narzędzia analityczne, metadane i rozmaite źródła informacji, które pozwalają kreować przychód.

 

W ocenie IDC dostawy serwerowej architektury dla Big Data wzrosną z 6 proc. wszystkich serwerów wprowadzonych na rynki krajów EMEA w 2015 r., do 16 proc. w 2019 r. Wartość sprzedaży zwiększy się z 1 mld dol. w 2015 r. do 2,7 mld dol. w 2019 r.

 

Z kolei pojemność pamięci masowych przeznaczonych na duże zbiory danych sięgnie 20 eksabajtów w 2019 r., co przekłada się na wartość 2,7 mld dol.

 

W ocenie analityków w 2015 r. na rynki EMEA wprowadzono 134 tys. serwerów, przeznaczonych do rozwiązań Big Data. Pojemność pamięci dla dużych zbiorów danych wyniosła 764 petabajtów.

 

Według IDC rozwiązania do analizy Big Data w coraz większym stopniu są wykorzystywane w chmurze publicznej, natomiast dane wrażliwe firmy w wielu przypadkach przechowywane są lokalnie.

 

Firma badawcza przewiduje, że udział Big Data w architekturze chmury publicznej wzrośnie z 13 proc. w przypadku dostaw serwerów w 2015 r. do 34 proc. w 2019 r. W przypadku storage’u udział ma wzrosnąć odpowiednio z 25 proc. do 55 proc., czyli za 4 lata więcej niż połowa pamięci masowych wdrażanych w chmurze publicznej będzie związana z dużymi zbiorami danych. Ponadto zapewne więcej klientów wdroży chmurę hybrydową.

 

W ocenie IDC wielu klientów dopiero zaczyna wdrożenia związane z analizą Big Data. Niektórzy z nich nie do końca radzą sobie z tym zadaniem, ze względu na rosnącą złożoność problemu oraz brak wykwalifikowanych fachowców. Tym niemniej IDC uważa, że Big Data nie może być dłużej ignorowane przez europejskie firmy i organizacje ze względu na rosnącą konkurencję na rynku. Kluczowe dla biznesu staje się łączenie danych z różnych źródeł, w celu wydobycia danych i informacji ważnych dla prowadzonej działalności.

 

Jak zauważają analitycy, sporo uwagi w przypadku Big Data poświęca się aplikacjom, tymczasem bardzo istotne jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury, która ułatwi prowadzenie analizy informacji, a z drugiej strony nie będzie zbyt kosztowna ani za mała jak na potrzeby organizacji.