W II poł. 2023 r. obciążenia związane ze strukturalnymi bazami danych i zarządzaniem danymi miały największy udział w wydatkach na infrastrukturę informatyczną przedsiębiorstw – według IDC.

Organizacje przeznaczyły na ten cel 7,2 mld dol. na serwery i pamięć masową, co stanowi 7,8 proc. całkowitych środków, jakie poszły na infrastrukturę IT przedsiębiorstw w drugim półroczu ub.r.

Tym niemniej bazy danych i zarządzanie danymi były jednymi z nielicznych zadań, w przypadku których wydatki spadły (-1,3 proc. r/r).

AI (jeszcze) nie jest liderem

Najsilniej poszły w górę wydatki na branżowe aplikacje biznesowe – o 36,6 proc. r/r. Co ciekawe, w mniejszej skali zwiększono finansowanie związane z obciążeniami AI – o 26,6 proc., choć oznacza to przyspieszenie dynamiki. „Cykl życia AI” stał się przy tym drugim co do wielkości obciążeniem pod względem nakładów na firmową infrastrukturę IT (7,2 proc. udziału, 6,6 mld dol.).

Widać też różnice regionalne. O ile w krajach EMEA największe fundusze w II poł. 2023 r. pochłonęły obciążenia związane z bazami danych i zarządzaniem danymi (2,3 mld dol.), to w Ameryce numerem 1 jest już AI.

Segment Client Computing odnotował silne ożywienie (+22,6 proc. r/r). Narzędzia i aplikacje programistyczne, analityka tekstów i mediów, analityka biznesowa/danych oraz inżynieria/techniczne obciążenia również zaliczyły dwucyfrowy wzrost w II poł. 2023 r. (odpowiednio o 17,8 proc., 16,6 proc., 15,3 proc. i 11,4 proc.).

Chmura nadaje dwucyfrowe tempo

W miarę przenoszenia firmowych obciążeń do chmury oczekuje się, że inwestycje w infrastrukturę współdzieloną (sprzęt do świadczenia usług chmury publicznej) oraz w infrastrukturę dedykowaną dla wszystkich obciążeń będą rosły w dwucyfrowym tempie w ciągu najbliższych 5 lat.

Nakłady na obciążenia w chmurze oraz w środowiskach infrastruktury współdzielonej powinny zwiększać się co roku średnio o 12,8 proc. W tym prym wiodą wydatki na usługi cyfrowe i cykl życia AI.

Wydatki na infrastrukturę w chmurze i środowiskach dedykowanych odnotują średnią dynamikę 12,9 proc. rocznie. W tym zarządzanie strukturalnymi bazami danych/danymi +8,8 proc., a cykl życia AI +18,8 proc., który pozostanie drugą co do wielkości kategorią wydatków (4,9 mld dol. w 2028 r.).

Inwestycje w serwery i storage w infrastrukturze IT przedsiębiorstw pod obciążenia natywne dla chmury, będą rosnąć szybciej (+14 proc. rocznie) niż pod tradycyjne obciążenia (+8,4 proc.). Z tym że te drugie nadal powinny odpowiadać za większość wydatków (67 proc. w 2028 r.).

Na co będą szły środki poza chmurą
Wydatki na obciążenia w infrastrukturze firmowej innej niż chmura powinny zwiększać się w średnim tempie 4,1 proc. co roku w ciągu najbliższych 5 lat. W tym nieustrukturyzowane bazy danych, analiza tekstu i multimediów oraz cykl życia AI mają rosnąć najszybciej (odpowiednio o 12,8 proc., 11,8 proc. i 9 proc.).