Wydatki na rozwiązania w zakresie suwerennej chmury obliczeniowej do 2027 r. osiągną 258,5 mld dol. W latach 2022 – 2027 będą zwiększać się średnio o 26,6 proc. rocznie – prognozuje IDC.

Co z tą suwerennością

IDC uważa suwerenność danych i suwerenną chmurę za podzbiór suwerenności cyfrowej.

W skrócie oznacza to zapewnienie właścicielom danych całkowitej kontroli nad tym, jak i gdzie ich dane są zarządzane, przechowywane i przetwarzane przez dostawców usług” – wyjąsnia Rahiel Nasir, główny analityk IDC. – „Obejmuje podstawową infrastrukturę do przetwarzania danych, taką jak centra danych i sieci, a także personel pomocniczy i administracyjny, który ma dostęp do tych danych i infrastruktury”.

To już problem we wszystkich branżach

Według ekspertów suwerenność cyfrowa stanowi obecnie poważny problem we wszystkich branżach, nie tylko w sektorach regulowanych. Coraz szersze wykorzystanie chmury i potrzeba zwiększenia cyberbezpieczeństwa są obecnie postrzegane jako główne czynniki skłaniające do działania tych użytkowników.

IDC szacuje, że łączne wydatki na suwerenność danych, operacyjną i techniczną wyniosły 79,4 mld dol. w 2022 r. i według prognoz przekroczą 103 mld dol. do końca 2023 r.

Większość wydatków, jakich spodziewamy się na tym rynku w okresie objętym prognozą, będzie przeznaczona na rozwiązania w zakresie suwerenności danych. Nie jest to niespodzianką, ponieważ uważamy, że właśnie tam zaczyna się podróż w kierunku suwerennej chmury” – komentuje Nasir. – „Jednakże wykorzystanie chmury staje się coraz szersze i organizacje będą poszukiwać ofert dotyczących suwerenności, obejmujących zarówno aspekty techniczne, jak i operacyjne. W związku z tym przewidujemy stały wzrost w tych obszarach w nadchodzących latach” – dodaje.