Bezserwerowe rozwiązania generują największe wydatki przedsiębiorstw na natywne przetwarzanie w chmurze (CNC). Przewiduje się, że będą nadal dominować – według Omdia.

Bezserwerowość to nierozpoznana wiodąca technologia w natywnym przetwarzaniu w chmurze. Choć skupiono się głównie na Kubernetes i konteneryzacji, rozwiązania bezserwerowe okazują się atrakcyjne dla przedsiębiorstw, które wydają na nie ponad 16 mld dol. rocznie, a ich wartość ma wzrosnąć do 45 mld dol. do 2027 roku” – mówi główny analityk Omdii, Michael Azoff.

Przetwarzanie bezserwerowe obejmujące funkcję jako usługę (FaaS). To usługa w chmurze, w której infrastruktura sprzętowa jest ukryta przed użytkownikami, dzięki czemu nie muszą oni zajmować się dostarczaniem, administracją i utrzymaniem infrastruktury. Zamiast tego mogą skoncentrować się na logice aplikacji wdrażanej jako funkcje oparte na zdarzeniach i pobierać opłaty za użycie.

Dostawcy rozszerzyli zakres rozwiązań bezserwerowych poza FaaS, aby uwzględnić inną infrastrukturę, taką jak baza danych i pamięć masowa.

Rynek usług bezserwerowych w 2022 r.

Źródło: Omdia

AWS jest liderem na rynku z 45-procentowym udziałem, za nim plasują się Microsoft Azure (33 proc.) i Google Cloud (10 proc.).

„Uruchamianie mikrousług w kontenerach to nowoczesna metoda wdrażania produkcyjnego. Orkiestracja kontenerów to kluczowy wymóg, który obecnie spełniają głównie produkty oparte na Kubernetes. Z naszej analizy wynika, że AWS ma 24 proc. udziału, za nim jest Azure z 20 proc,, a Red Hat ma 19 proc. udziałów w tym rynku” – informuje Michael Azoff.

CNC (cloud native computing) to praktyka w tworzeniu oprogramowania, która wykorzystuje przetwarzanie w chmurze do uruchamiania i tworzenia skalowalnych aplikacji w chmurach prywatnych, hybrydowych i publicznych. Aplikacje są tworzone i wdrażane zazwyczaj z architekturą mikrousług i kontenerowane w środowisku Kubernetes.