Zarządzanie wydatkami na chmurę pozostaje największym wyzwaniem dla firm w kontekście bezpieczeństwa już drugi rok z rzędu – według raportu Flexera 2024 State of the Cloud.

Ponad jedna czwarta respondentów wydaje ponad 12 mln dol. rocznie na chmurę (29 proc.), a ponad jedna piąta (22 proc.) przeznacza tyle na SaaS.

Podobnie jak w poprzednich latach, organizacje potrzebują więcej zasobów i wiedzy specjalistycznej – wynika z badania.

Mniej chmury w małych firmach

Małe i średnie firmy najczęściej korzystają z chmury, ale ich liczba nieznacznie spadła w porównaniu z rokiem poprzednim, do 61 proc. obciążeń (spadek z 67 proc. w zeszłym roku) i 60 proc. danych w chmurze publicznej.

Multi-cloud dominuje

Respondenci zauważyli niewielki wzrost wykorzystania wielu chmur, z 87 proc. w zeszłym roku do 89 proc. w tym roku.

Przedsiębiorstwa zwracają się w stronę rozwiązań FinOps i narzędzi bezpieczeństwa obsługujących wiele chmur: 61 proc. dużych podmiotów korzysta z zabezpieczeń wielochmurowych, a 57 proc. z narzędzi FinOps obsługujących multi-cloud (optymalizacja kosztów).

Co jest chętnie wdrażane w wielu chmurach

Odizolowane aplikacje i odzyskiwanie po awarii/przełączanie awaryjne to najpopularniejsze wdrożenia w multi-cloud.

Najbardziej zwiększyło się zastosowanie aplikacji odizolowanych w różnych chmurach (do 57 proc. z 44 proc. rok wcześniej).

Więcej firm deklaruje integrację danych między chmurami – wzrost do 45 proc. z 37 proc.

AWS tuż przed Microsoftem
49 proc. respondentów deklaruje, że korzysta z AWS do znacznych obciążeń, 45 proc. z Azure, a 21 proc. z Google Cloud. Wykorzystanie chmur liderów wzrosło. Natomiast dla Oracle’a, IBM i Alibaba Cloud jest znacznie niższe i stosunkowo niezmienione w porównaniu z rokiem poprzednim.

Firmy mają plany dotyczące AI

Prawie wszystkie oferty PaaS odnotowały większe wykorzystanie, a najbardziej hurtownie danych (do 65 proc. z 56 proc. r/r).

Kontenery jako usługa (52 proc.) i rozwiązania bezserwerowe (48 proc.) osiągnęły wzrost o 9 pkt proc. r/r.

Uczenie maszynowe/sztuczna inteligencja odnotowały niewielką poprawę, do 41 proc., z 36 proc. Jednak ML/AI to oferta PaaS, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród firm eksperymentujących (32 proc.) lub planujących z niej skorzystać (17 proc.).

Śledzą CO2 z chmury

Prawie połowa (48 proc.) respondentów twierdzi, że zdefiniowało już inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, które obejmują śledzenie śladu węglowego korzystania z chmury.

Na pytanie, jak zrównoważony rozwój wypada w porównaniu z optymalizacją kosztów, 59 proc. przyznało, że priorytetem jest optymalizacja kosztów, chociaż kolejne 29 proc. twierdzi, że zarówno optymalizacja kosztów chmury, jak i zrównoważony rozwój są takimi samymi priorytetami.

To trudny rok pod względem wdrożenia chmury. Organizacje radzą sobie z niepewnością gospodarczą, inwestując w generatywną sztuczną inteligencję, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój, traktując jednocześnie zarządzanie kosztami jako priorytet” – komentuje Brian Adler, starszy dyrektor ds. strategii Cloud Market w firmie Flexera.

Zastosowanie rozwiązań chmurowych stale rośnie. Przejście w kierunku środowisk hybrydowych i wielochmurowych podkreśla znaczenie kompleksowego zarządzania kosztami, ponieważ prawie połowa wszystkich obciążeń i danych znajduje się obecnie w chmurze publicznej. Praktyki FinOps i centra doskonałości w chmurze rozwijają się w miarę, jak firmy zmierzają w kierunku scentralizowanego, strategicznego zarządzania chmurą” – dodaje dyrektor.


W ankiecie do raportu Flexera 2024 State of the Cloud wzięło udział 753 specjalistów IT i liderów z kadry kierowniczej organizacji z różnych branż na całym świecie. Badanie przeprowadzono w końcu 2023 r.