Coraz więcej jest sytuacji, w której skarbówka kwestionuje rozliczenie informatyków 8,5-procentowym ryczałtem – ustaliła wyborcza.biz.

Podaje przykład programisty, który rejestrując jednoosobową działalność w lutym 2022 r. zaznaczył w formularzu CEIDG, iż chce się rozliczać ryczałtem (kod PKWiD 62.01). Jednak po wysłaniu rocznego PIT za 2022 r. dostał pismo z urzędu skarbowego, że rozlicza się na zasadach ogólnych i musi sporo dopłacić do podatku za ub.r.

Gdy sprawdził swój formularz w CEIDG, okazało się, że nie jest zaznaczona opcja ryczałtu, choć jak zapewnia był pewien, że ją odhaczył. Jednak gdy nic nie zaznaczono, lub oświadczenie nie jest poprawnie wypełnione, fiskus domyślnie interpretuje to jako zgłoszenie rozliczenia na zasadach ogólnych. Skarbówka pozostała nieugięta w tej sprawie i w rezultacie programista musiał dopłacić 50 – 60 tys. zł podatku i zwinąć działalność.

Jak wynika z informacji wyborcza.biz, takich sytuacji jest więcej, zwłaszcza po ostatnim roku, gdy wskutek zmian Polskiego Ładu sporo przedsiębiorców przerzuciło się na ryczałt.

Według cytowanego doradcy z kancelarii Outsourced.pl, najczęściej jest to błąd podatnika – są to takie sytuacje jak nie zaznaczenie odpowiedniego kwadratu w formularzu czy brak podpisu. Zdarzają się też jednak błędy systemu rejestracyjnego.

Rada jest więc taka, aby zaraz po rejestracji ponownie sprawdzać w CEIDG, czy zaznaczono właściwą opcję podatkową i jako dowód pobrać UPP i UPD (potwierdzenie złożenia i doręczenia poprawnie wypełnionego wniosku).

Inna sprawa, że fiskus ostatnio częściej kwestionuje prawo do rozliczenia 8,5 proc. ryczałtem i oczekuje 12 proc. od ludzi z branży.

Źródło: wyborcza.biz