Obroty na przełącznikach w minionym kwartale sięgnęły kwoty 5,66 mld dol., co oznacza wzrost nie tylko w skali roku (o 6,5 proc.), lecz także w porównaniu z II kw. br. (o 5,2 proc.). Sprzedaż switchy w Europie wzrosła o 1-2 proc. 

Z danych IDC wynika, że najbardziej rosną obroty na urządzeniach do centrów przetwarzania danych, w miarę jak upowszechnia się cloud computing. Zwłaszcza modele 10 GbE i 40 GbE są motorem wzrostu – w przypadku tych pierwszych (Layer 2/3) obroty zwiększyły się o 12 proc. w porównaniu z ub.r., a sprzedaż (mierzona w liczbie portów) o 40,1 proc. Zdaniem IDC popyt na modele 10 GbE nadal będzie ciągnął w górę cały rynek przełączników ethernetowych.

W przypadku routerów dla firm i dostawców usług w odniesieniu do II kw. br. wynik poprawił się o 2,2 proc. , a rok do roku o 7,8 proc. Największy wzrost odnotowano w Europie Wschodniej i Środkowej oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce – ponad 30 proc.

Pod względem obrotów liderem światowego rynku przełączników sieciowych (Layer 2/3) jest Cisco, które w III kw. br. wypracowało ponad 3,5 mld dol. przychodów ze sprzedaży tych urządzeń, co daje firmie 62,3 proc. udziału w rynku. W segmencie modeli 10 GbE udział producenta wyniósł 65,9 proc.  Drugie HP poprawiło się o 6,5 proc. w odniesieniu do zeszłego roku, osiągając obroty w wysokości 531 mln dol. Na trzeciej pozycji uplasował się Alcatel-Lucent (204,36 mln dol.), na czwartej – Juniper (150 mln dol.), a na piątej Dell (111,14 mln dol.).