Światowe przychody z usług w chmurze publicznej przekroczyły pół biliona dolarów w 2022 r., rosnąc o blisko 23 proc. wobec 2021 r., do 545,8 mld dol. – według IDC.

Oprogramowanie jako usługa (SaaS) nadal było największym źródłem przychodów, z 45 proc. udziału w rynku usług chmury publicznej w 2022 r.

Infrastruktura jako usługa (IaaS) była drugą co do wielkości kategorią z 21,2 proc. całości.

Platforma jako usługa (PaaS) oraz SaaS – oprogramowanie infrastruktury systemowej (SaaS – SIS) wygenerowały odpowiednio 17 proc. i 16,7 proc. przychodów.

„Biorąc pod uwagę wyzwania gospodarcze minionego roku, łatwo stwierdzić, że znajdujemy się w okresie, w którym koncentracja na ograniczaniu nowych nakładów i optymalizacja wykorzystania istniejących zasobów chmurowych zdominuje priorytety CIO i ukształtuje losy dostawców IT na nadchodzących kilka lat. To bardzo błędny wniosek.” – uważa Rick Villars, wiceprezes grupy Worldwide Research w IDC.

AI pomoże chmurze rosnąć

„Ocena i wykorzystanie sztucznej inteligencji, wywołane przez generatywną AI, zaczyna dominować w planowaniu. Długoterminowe programy inwestycyjne firm i dostawców usług w chmurze będą odgrywać znaczącą rolę w ocenie i wdrażaniu usług wspomagających sztuczną inteligencję” – twierdzi wiceprezes.

Microsoft wyżej niż AWS

W 2022 r. łączne przychody pięciu największych dostawców – Microsoft, AWS, Salesforce, Google i Oracle -osiągnęły ponad 41 proc. światowych sum, rosnąc o 27,3 proc. r/r.

Według IDC Microsoft dzięki ofertom we wszystkich czterech kategoriach wdrożeń utrzymał najwyższą pozycję na całym rynku usług w chmurze publicznej z 16,8 proc. udziałem w 2022 r. Drugi był Amazon Web Services (13,5 proc.).

Firmy coraz bardziej zależą od chmury

Przychody z podstawowych usług w chmurze odnotowały wzrost o 28,8 proc., czyli bardziej niż cały rynek.

Usługi podstawowe według IDC to IaaS, PaaS oraz SaaS – SIS (czyli nie obejmują aplikacji SaaS), gdzie dominuje 8 graczy: AWS, Microsoft, Google, Alibaba, IBM, Salesforce, ServiceNow i Oracle.

Spora dynamika na usługach podstawowych zdaniem ekspertów wskazuje na coraz większą zależność przedsiębiorstw od wdrożonych w chmurze usług obliczeniowych, danych/AI i ramowych aplikacji w celu napędzania innowacji.

IDC spodziewa się, że wydatki podstawowe (zwłaszcza IaaS i PaaS) będą nadal rosły w szybszym tempie niż cały rynek chmury, ponieważ firmy wykorzystują cloud do przyspieszenia przechodzenia na biznes cyfrowy.

Dostawcy usług w chmurze sporo inwestują w infrastrukturę

Służy to dwóm celom. Po pierwsze, odblokowuje kolejną falę migracji dla aplikacji korporacyjnych, które wcześniej pozostawały w środowisku lokalnym. Po drugie, tworzy podstawę dla nowego oprogramowania AI, które można szybko wdrożyć na dużą skalę. W obu przypadkach inwestycje te dają możliwości rozwoju rynku” – uważa Dave McCarthy, wiceprezes ds. badań w Cloud and Edge Infrastructure Services.

CSP strategicznym partnerem dla firm

„Badania IDC pokazują, że większość organizacji uważa swojego dostawcę usług w chmurze publicznej za najbardziej strategicznego partnera technologicznego, z powszechną zgodą wśród liderów IT i liderów biznesowych” – twierdzi Lara Greden, dyrektor ds. badań w dziale PaaS w IDC.

Jak dodaje, organizacje, które jeszcze nie rozpoczęły tworzenia aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, zaczynają je traktować priorytetowo.

Nowa generacja SaaS z wkładem AI

Przewiduje się, że SaaS pozostanie największym segmentem, osiągając wartość 547 mld dol. do końca 2023 r.

Następna generacja aplikacji SaaS będzie wykorzystywać postępy w sztucznej inteligencji, aby zapewnić bezprecedensową poprawę wydajności w zakresie personalizacji i obsługi klienta oraz wydajności operacyjnej, jednocześnie redefiniując rynki w różnych branżach” – uważa Frank Della Rosa, wiceprezes ds. badań SaaS, platform biznesowych i chmury przemysłowej w IDC.

Długi ogon dostawców

o ile na podstawowym rynku usług w chmurze dominuje niewielka liczba firm, to według IDC istnieje „zdrowy długi ogon” firm dostarczających usługi cloud na całym świecie. Na podstawowym rynku pięć firm odpowiada za trzy czwarte przychodów.

„Długi ogon” jest bardziej widoczny na rynku aplikacji SaaS, ponieważ przedsiębiorcy mają indywidualne wymagania, stąd około dwie trzecie wydatków na rynku pozostaje poza pięcioma największymi firmami.


Kategoria wdrożeń
Przychody w 2022 r. (mld dol.)Udział w rynku w 2022 r.Przychody w 2021 r. (mld dol.)Udział w rynku w 2021 r.Wzrost 2022/2021
IaaS115,521,2%91,520,6%26,2%
PaaS92,617,0%70,115,8%32,1%
SaaS – aplikacje246,345,1%208,146,8%18,4%
SaaS – oprogramowanie infrastruktury systemowej91,416,7%74,616,8%22,6%
W sumie545,8100%444,2100%22,9%
Źródło: IDC