Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla centrów usług biznesowych. Sektor ten zajmuje największą część powierzchni biurowej w naszym kraju. W zeszłym roku liczba ośrodków wzrosła o 32 – wynika z danych CBRE.

Obecnie w kraju znajduje się ponad 1,8 tys. centrów usług biznesowych. Głównym motorem rynku są ośrodki o wysokiej specjalizacji, przede wszystkim IT, obejmujące ponad 45 proc. już istniejących biznesów i ponad połowę nowych inwestycji – wynika z danych ABSL. Wzrost zatrudnienia w obszarze IT w perspektywie I kw. 2024 r. planuje niemal trzy czwarte przedstawicieli sektora.

Przy wyborze lokalizacji nowych inwestycji poszukiwane są miejsca z dostępem do wykwalifikowanej kadry. Jej łączna liczba w kraju przekroczyła już 435 tys. osób.  Liczba zatrudnionych w sektorze wzrosła o 8 proc. w ciągu roku i wszystko wskazuje na to, że będzie iść w górę dalej. Obecnie najbardziej pożądane są umiejętności IT oraz językowe i księgowe.

Mniejsze miasta to mniejsza konkurencja

Liderami w branży pozostają Kraków i Warszawa, ale coraz więcej centrów pojawia się w mniejszych miastach. Np. w Łodzi jest ich obecnie 111, w Lublinie 73, a w Szczecinie 67. Na popularności zyskują też Rzeszów i Bydgoszcz. Koszty pracy w mniejszych miejscowościach wciąż są nieco niższe, przy dużo mniejszej konkurencji o pracownika niż w Warszawie czy Krakowie. Mniejsze są też koszty utrzymania.

Wyzwania dla centrów

Wśród najważniejszych wyzwań dla sektora usług wspólnych jest zdaniem ekspertów automatyzacja procesów, zarządzenie w obszarze AI i wzrost kosztów utrzymania ośrodków.