Baterie litowo-jonowe (Li-ion) są w użytku już od blisko 20 lat. Dlaczego więc tak długo nie stosowano ich jako akumulatorów w jednofazowych zasilaczach UPS? Odpowiedź jest prosta: barierą dla producentów zasilania gwarantowanego w wykorzystaniu ogniw litowo-jonowych był brak możliwości uzyskania optymalnego połączenia kosztów, gęstości energii, mocy, bezpieczeństwa i niezawodności. Na szczęście postęp w technologii litowo-jonowej – stymulowany przede wszystkim przez przemysł samochodowy i rozwój pojazdów elektrycznych – przyniósł w ostatnich latach oczekiwane zmiany.

W efekcie wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych staje się obecnie atrakcyjną i – co bardzo ważne – również ekonomiczną opcją dla wielu klientów, którzy w swojej działalności biznesowej korzystają z niewielkiej bądź rozproszonej infrastruktury IT. Stanowią także wręcz idealne rozwiązanie do awaryjnego zasilania architektury typu edge. Ich użycie przynosi wiele korzyści użytkownikom końcowym, wymagającym dziś większej wydajności przy mniejszym wykorzystaniu przestrzeni oraz oczekującym produktów dużo łatwiejszych w utrzymaniu, wyraźnie ograniczających całkowity koszt posiadania (TCO) przez cały okres użytkowania. Nic więc dziwnego, że Schneider Electric powiększył ofertę jednofazowych zasilaczy APC Smart-UPS o modele z akumulatorami litowo-jonowymi.

Imponujący spadek kosztów

Dzięki dwukrotnie większej – w porównaniu z bateriami kwasowo-ołowiowymi (VRLA) – żywotności akumulatora, zmniejszeniu kosztów konserwacji, ograniczeniu liczby wizyt serwisowych na miejscu u klienta i szybszej instalacji, całkowity koszt posiadania zasilacza Smart-UPS
On-Line z bateriami litowo-jonowymi w ciągu 10 lat jest niższy niż modelu z ogniwami VRLA nawet o 53 proc.

Akumulatory litowo-jonowe do zasilaczy UPS zapewniają aż 5000 cykli ładowania (w przypadku akumulatorów VRLA parametr ten sięga 500 cykli) oraz lepszą odporność na rozładowanie. Mają także wyższą sprawność: wynoszącą niemal 100 proc. zarówno w trybie ładowania, jak i rozładowania. Co istotne, akumulatory litowo-jonowe do zasilaczy UPS są o 30 proc. lżejsze niż akumulatory VRLA, co sprawia, że ich instalacja jest bezpieczniejsza, łatwiejsza i szybsza. Mogą działać bez pogorszenia parametrów w zakresie oczekiwanego napięcia i czasu pracy w temperaturach do 40 st. C.

Na niższe koszty wpływa także łatwiejsze zarządzanie. Użytkownik zasilacza APC Smart-UPS On-Line Li-ion z kartą do zarządzania sieciowego może mieć wgląd w stan urządzenia z dowolnego miejsca i o każdej porze.

Bezpieczne i ekologiczne

W przypadku zasilaczy APC Smart-UPS On-Line z akumulatorem litowo-jonowym bezpieczeństwo jest najważniejsze. Choć niektórzy klienci mogą wyrażać obawy dotyczące użycia tej technologii, to powinni wiedzieć, że nie wszystkie takie akumulatory produkuje się w taki sam sposób. Schneider Electric dostarcza swoje zasilacze, polegając na rozwiązaniach najlepszych producentów ogniw litowo-jonowych oraz integratorów zestawów akumulatorów. Oferowane ogniwa są certyfikowane zgodnie z nowymi wymaganiami bezpieczeństwa. Co istotne, technologia produkcji akumulatorów litowo-jonowych jest bardziej ekologiczna, a same akumulatory są bezpieczniejsze dla środowiska.

Emilia Urbanek
IT Channel Reseller Manager,
Secure Power, Schneider Electric

Tegoroczny Nobel w dziedzinie chemii został przyznany za opracowanie i rozwój akumulatorów litowo-jonowych. Marka APC by Schneider Electric wykorzystuje potencjał tej technologii już od marca 2018 r., kiedy wprowadziła do oferty jednofazowe zasilacze awaryjne o podwójnej konwersji z akumulatorami litowo-jonowymi. Obecnie portfolio produktów współpracujących z ogniwami Li-ion zostanie wzbogacone również o urządzenia line-interactive o zakresie mocy 500–1500 VA. Kolejny raz staliśmy się pionierem w branży UPS, wyznaczając trendy rozwoju na wydawałoby się dawno ukształtowanym rynku zasilania gwarantowanego. W efekcie partnerzy, polegając na naszym doświadczeniu i wizjonerstwie, mogą zaproponować klientom rozwiązania energooszczędne, o najwyższym stopniu niezawodności.

Kontakt dla resellerów i integratorów:

Emilia Urbanek,
IT Channel Reseller Manager, Secure Power, Schneider Electric,
emilia.urbanek@se.com

Dowiedz się więcej o APC Smart-UPS On-Line