Wpływ dystrybutorów  

Biorąc pod uwagę, że dystrybutorzy odgrywają kluczową rolę w kanale sprzedaży IT, siłą rzeczy będą zainteresowani efektywnym działaniem „nowej gospodarki IT” o obiegu zamkniętym. Jak zatem powyższe zmiany wpłyną na ich działalność? Howard Davies przedstawia to w pięciu punktach:

1. Producenci przejmą bezpośrednią kontrolę nad rynkiem „drugiego życia” produktów.  

2. Dystrybutorzy zapewnią niezbędną infrastrukturę dla gospodarki obiegu zamkniętego.

3. Dystrybutorzy zapewnią scentralizowane zarządzanie API na potrzeby raportowania o obiegu zamkniętym.

4. Dystrybutorzy powinni dysponować najlepszymi danymi szkoleniowymi w zakresie zrównoważonego rozwoju i łańcuchów dostaw.

5. Dostawcy będą potrzebować informacji generowanych przez sztuczną inteligencję.

Otwiera to znaczne możliwości dla dystrybutorów dysponujących zasobami fizycznymi i cyfrowymi, aby łańcuchy dostaw IT w cyklu zamkniętym zaczęły naprawdę działać.

Polska branża IT a green computing

Czy polscy przedstawiciele branży IT chcą zmieniać przyszłość technologii w duchu green computing? Badanie Equinix Global Tech Trends Survey 2023 wykazało, że aż 67 proc. z grupy przedstawicieli branży IT w Polsce, którzy wzięli w nim udział uważa, iż zmniejszenie wpływu na środowisko powinno być kluczowe dla strategii biznesowych firm informatycznych. Jednak dla 51 proc. z nich wyzwaniem jest wciąż sprostanie wymaganiom związanym ze zrównoważonym rozwojem i dynamicznie zmieniającymi się regulacjami oraz oczekiwaniami klientów.

Realizacja celu zeroemisyjności może być trudnym zadaniem w niedalekiej przyszłości, co potwierdza aż 57 proc. przedstawicieli branży IT. Jednak połowa z nich deklaruje chęć współpracy z partnerami, którzy są w stanie realizować cele zrównoważonego rozwoju, w tym zmniejszenie śladu węglowego. Klienci coraz bardziej interesują się praktykami firm z branży IT związanych z ochroną środowiska, dlatego 65 proc. respondentów z Polski przyznaje w badaniu Equinix, że zrównoważony rozwój stał się ważnym fundamentem ich funkcjonowania, a brak działań w tym kierunku może zagrażać ich przetrwaniu na rynku.

Najpopularniejszymi narzędziami, które przedstawiciele branży IT wykorzystują do bardziej zrównoważonych praktyk, są Big Data i uczenie maszynowe (Machine Learning), co potwierdza aż 67 proc. badanych. Te technologie pozwalają na lepsze zrozumienie danych związanych ze zrównoważonym rozwojem i pozyskiwaniem wartościowych informacji do podejmowania bardziej świadomych decyzji. Z badania wynika też, że 42 proc. respondentów dołącza do stowarzyszeń handlowych, które promują projekty zrównoważone, co pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń. Natomiast 13 proc. badanych nadal nie podejmuje żadnych konkretnych kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Co ważne, około 57 proc. z grupy przedstawicieli polskiej branży IT, która wzięła udział w badaniu, stoi przed rozmaitymi wyzwaniami związanymi ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Między innymi przed koniecznością dostosowania swoich procesów do bardziej rygorystycznych standardów. Zwraca się również uwagę na rosnące koszty emisji dwutlenku węgla i nałożone ograniczenia oraz podkreśla, że częste zmiany przepisów utrudniają długoterminowe planowanie.

O badaniu Equinix

Badanie zlecone przez Equinix, objęło ponad 2900 decydentów IT w różnych przedsiębiorstwach w obu Amerykach (Brazylia, Kanada, Kolumbia, Chile, Meksyk, USA), Azji i Pacyfiku (Australia, Hongkong, Indie, Japonia, Singapur, Korea Południowa) oraz w regionie EMEA (Bułgaria, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Nigeria, Polska, Portugalia, RPA, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania). Ankietowani zostali wybrani do udziału w badaniu z internetowego panelu Dynata. Badanie zostało przeprowadzone online w okresie od 20 marca 2023 r. do 7 kwietnia 2023 r. Pełna treść raportu dostępna jest tutaj.