Platforma Omada SDN umożliwia stworzenie wysoce skalowalnej sieci przewodowej i bezprzewodowej — w pełni zarządzanej i kontrolowanej centralnie, za pomocą jednego interfejsu. Rozwiązanie to ma wiele zalet, dzięki którym benefity mogą czerpać z niego przedsiębiorstwa z różnych branż. Goście hoteli docenią przede wszystkim wysokiej jakości połączenia Wi-Fi, dostępne na dużej powierzchni obiektu. W placówkach edukacyjnych bez problemu przez sieć bezprzewodową przesyłane mogą być bardzo duże ilości danych. Restauracje oraz centra konferencyjne skorzystają na możliwości bezproblemowej równoczesnej obsługi bardzo wielu gości, dysponujących różnorodnymi urządzeniami i przesyłającymi różne rodzaje danych. W placówkach handlowych możliwe staje się zainstalowanie wśród półek z towarem wielu bezprzewodowych wyświetlaczy prezentujących treści marketingowe dla klientów, jak też innych urządzeń wspomagających sprzedaż. Omada SDN to także świetne rozwiązanie dla zwykłych biur, w których konieczne jest zapewnienie bezpiecznej i szybkiej transmisji danych w sieci.

Architekturą sieciową, także rozproszoną pomiędzy różnymi placówkami, zbudowaną z wykorzystaniem rozwiązań TP-Link Omada SDN można zarządzać poprzez kontroler sprzętowy, programowy lub dostępny w chmurze. W każdym przypadku zapewniona jest identyczna funkcjonalność, a dzięki takiemu zróżnicowaniu klient ma wybór platformy, która najbardziej odpowiada jego preferencjom. Przy czym zarządzanie może odbywać się poprzez przeglądarkę lub aplikację mobilną.

Wbudowany w kontroler mechanizm sztucznej inteligencji zapewnia stabilniejsze działanie sieci Wi-Fi i łatwiejszą jej kontrolę, niż w przypadku tradycyjnej infrastruktury. W automatyczny sposób analizuje potencjalne problemy i wysyła sugestie dotyczące optymalizacji sieci, a tym samym zwiększenia jej wydajności. Pomaga też lokalizować źródła zakłóceń i przeciwdziałać im poprzez automatyczne dostosowywanie ustawień kanału i mocy transmisji pobliskich punktów dostępowych połączonych z tą samą siecią. O wszystkich problemach informowani są administratorzy, dzięki czemu mogą dokonywać zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa.

Grunt to bezpieczeństwo

Zapewniona przez kontroler Omada SDN możliwość przydzielania wielu osobom różnych, wielopoziomowych uprawnień wpływa pozytywnie nie tylko na wydajność zarządzania, ale także na bezpieczeństwo całego środowiska. Łatwy w użytkowaniu panel administratora jest bardzo pomocny w stałym monitorowaniu stanu sieci, sprawdzaniu poziomu wykorzystania jej przepustowości i natężenia ruchu, uzyskiwaniu dostępu do dzienników ze statystykami, otrzymywaniu powiadomień i ostrzeżeń, a nawet w śledzeniu kluczowych dla rozwoju firmy danych. Topologia sieci pozwala specjalistom ds. IT na szybką diagnozę ewentualnych problemów z nawiązywaniem połączeń.

Zadbano także o ochronę prywatności użytkowników. Kontroler Omada oddziela ruch związany z zarządzaniem siecią od danych użytkowników, dzięki czemu nie są one przetwarzane w chmurze. Równie ważna jest stabilność połączeń. Dlatego punkty dostępowe Omada Wi-Fi zostały wyposażone w chipsety klasy biznesowej, specjalne anteny, a także w zaawansowane funkcje zarządzania pasmem radiowym, automatycznego wyboru kanału oraz dostosowania mocy transmisji. Dzięki temu wyróżniają się możliwością równoległej obsługi wielu połączeń, nawet w środowiskach o intensywnym ruchu danych. Wysoka jakość zastosowanych w urządzeniach przewodowych i bezprzewodowych z serii Omada SDN komponentów oraz zarządzającego nimi oprogramowania pozwoliła producentowi na zagwarantowanie klientom dostępności całego środowiska na poziomie 99,9 proc.

Więcej o Omada SDN na stronie www.tp-link.com/pl/omada-sdn. Dystrybutorami TP-Link w Polsce są firmy: AB, Also, NTT System i Veracomp.

tp-link logo_opt

Dodatkowe informacje: Robert Gawroński, SMB Channel Manager, TP-Link, robert.gawronski@tp-link.com