Według niezależnego instytutu badawczego AV-TEST tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku pojawiło się aż 43 mln nowych próbek malware’u. Dla porównania, w całym 2019 r. było ich 114 mln. Wszystko wskazuje więc na to, że bieżący rok przyniesie ze sobą niechlubny rekord. Sygnałem alarmowym powinny być także dane pochodzące z raportu zagrożeń, jakie wystąpiły w drugim kwartale 2020 r., który sporządzili eksperci ESET-a. Otóż badacze zwracają uwagę na fakt, że bardzo często motywem oszustw internetowych, w tym kampanii phishingowych, jest epidemia COVID-19.  Szczególnie niepokojącym trendem jest wzrost liczby ataków na protokół RDP (Remote Desktop Protocol) wykorzystywany przez pracowników zdalnych, aby uzyskać dostęp do firmowych zasobów.  Z danych telemetrycznych ESET wynika, że od kwietnia do czerwca miał miejsce 30 proc. wzrost tego typu incydentów.

Jednak tym, co w ostatnim czasie najbardziej martwi przedsiębiorców są ataki przeprowadzane za pośrednictwem oprogramowania ransomware. I choć z raportu ESET-a wynika, że ich liczba pozostaje na podobnym poziomie, co w poprzednim roku, to niestety rośnie ich skuteczność. Poza tym napastnicy sięgają po nowe techniki, takie jak upublicznianie skradzionych danych w razie niezapłacenia okupu. Jak zatem skutecznie skutecznie chronić się przed ransomwarem i innymi złośliwymi programami?

ESET wykrywa malware w 100 proc.

Rynek systemów bezpieczeństwa jest bardzo mocno rozdrobniony. Działa na nim wielu producentów oferujących na pierwszy rzut oka bardzo  zbliżone rozwiązania.  Taki stan rzeczy nie ułatwia wyboru nie tylko użytkownikom indywidualnym, ale również przedsiębiorcom. Co gorsza, dostawcy aplikacji bezpieczeństwa prześcigają się  w kreowaniu marketingowych formułek, często mających niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Jednym z najlepszych sposobów, aby ocenić wartość oprogramowanie jest zapoznanie się z wynikami testów niezależnych instytutów badawczych takich jak Virus Bulletin czy AV-Comparatives. Tego typu badania pokazują całą prawdę o produktach – mówi Grzegorz Klocek, product manager ESET w firmie DAGMA Bezpieczeństwo IT.

W najnowszym teście przeprowadzonym przez organizację AV-TEST oprogramowanie ESET Endpoint Security otrzymało 17,5 punktów na 18 możliwych (sic!) i uzyskało wyróżnienie „Top-Product”. Badacze wzięli pod lupę aż 17 różnych produktów przeznaczonych do ochrony urządzeń końcowych z systemem Windows 10 Professional. ESET Endpoint Security otrzymało maksymalną liczbę sześciu punktów w dwóch kategoriach – ochrona przed malwarem oraz użyteczność – jak też 5.5 za wydajność.  Oprogramowanie ESET Endpoint Security oraz jego  mniej rozbudowana wersja  ESET Endpoint Antivirus chronią użytkowników biznesowych przed ransomwarem, próbami naruszania danych, ataki bezplikowymi, a także wykrywają zaawansowane zagrożenia.  Firma wprowadziła też funkcję, która pozwala zabezpieczyć dane znajdujące się nad komputerze na wypadek kradzieży lub zgubienia. W razie potrzeby utracone urządzenie zostanie zlokalizowane na mapie i zidentyfikuje nowego „właściciela” za pośrednictwem kamery w laptopie. ESET Endpoint Security cechuje się większą funkcjonalnością i w przeciwieństwie do wersji ESET Endpoint Antivirus posiada dwukierunkowy firewall, filtr antyspamowy oraz zapewnia ochronę przed lukami w protokołach sieciowych i kontrolę dostępu do stron internetowych według kategorii. 

Choć ESET jest bardzo często utożsamiany z antywirusami, to jego oferta produktowa jest zdecydowanie szersza i obejmuje systemy klasy EDR (ESET Dynamic Threat Defense), rozwiązania do szyfrowania (ESET Full Disk Encryption, ESET Endpoint Encryption), dwuskładnikowe uwierzytelnianie (ESET Secure Authentication). Dużym ułatwieniem dla administratorów IT jest konsola ESET Security Management Center, która umożliwia kontrolę nad wszystkim warstwami ochrony oferowanymi przez produkty ESET.  Alternatywą dla produktu instalowanego w środowisku lokalnym jest konsola chmurowa ESET Cloud Administrator, sprzedawana dla wygody klientów w specjalnych pakietach typu Cloud.

ESET opracowuje systemy bezpieczeństwa od ponad trzech dekad. Z produktów tej firmy korzysta 110 milionów osób na całym świecie, w tym ponad 5 milionów Polaków.  Tym co dodatkowo łączy firmę ESET z Polską , oprócz dużej liczby klientów, jest krakowski dział Research&Development, którego jednym z zadań jest tworzenie innowacyjnych metod i narzędzi zwalczających coraz bardziej wyszukane zagrożenia.