Ponad 25 proc. Polaków chroni swoją prywatność w sieci za pomocą VPN, ale 38 proc. korzysta z bezpłatnych ofert. Ankieta dotycząca użytkowania VPN jest zlecana co roku przez NordVPN, działającego globalnie dostawcę tego rozwiązania,  w celu poznania i zrozumienia nawyków użytkowników. Badanie, które po raz pierwszy przeprowadzono w 2020 r., odbyło się w tym roku w 18 krajach.

Typowy użytkownik VPN w Polsce należy do światowej średniej. W większości innych krajów użytkownik VPN to zazwyczaj mężczyzna w wieku od 25 do 44 lat. Z badania wynika, że ludzie w Polsce mają większą świadomość na temat VPN niż w innych krajach (średnia światowa: 60,8 proc.).

Polacy używają VPN głównie (37,4 proc.) do ochrony swojej prywatności w Internecie. Kolejne 38,1 proc. korzysta z niego, aby lepiej zabezpieczyć swoje urządzenia i konta online. 24,6 proc. używa VPN, aby uzyskać dostęp do niektórych treści, które nie są dostępne bez tego rozwiązania. Wynik ten – według NordVPN – sugeruje, że większość respondentów postrzega VPN jako sposób na lepszą ochronę ich bezpieczeństwa i prywatności, a także urządzeń i kont internetowych. Dostawca przestrzega jednak, że korzystanie z bezpłatnych ofert VPN może narażać na niebezpieczeństwo śledzenia aktywności użytkowników, a nawet rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania.

Pełne wyniki dla wszystkich 18 krajów, które wzięły udział w ankiecie, można znaleźć
tutaj.