Na polskim rynku obserwujemy raczej plany zatrudniania niż zwolnień. Mam wrażenie, że ten rok zapowiada się korzystniej niż ubiegły pod względem szans na zmianę pracy” – stwierdza Mikołaj Zbudniewek, Business Development Director w HRK ICT, w raporcie „Oczekiwania pracowników i pracowniczek IT w 2024”.

„Zeszły rok zweryfikował rzeczywiste umiejętności kandydatów i kandydatek oraz wymagania finansowe, które wróciły do rynkowych widełek” – dodaje dyrektor.

Według raportu w 2023 r. średnie wynagrodzenie w IT wzrosło zaledwie o 1 proc., czyli część stawek spadła (zwłaszcza na stanowiskach juniorskich i średniego poziomu oraz w przypadku programistów w popularnych technologiach), natomiast w obszarach takich chmura, dane, AI i cyberbezpieczeństwo płace rosną.

„Największych podwyżek oczekują osoby do 2 lat doświadczenia. Firmy częściowo takie wzrosty przewidziały w swoich budżetach na ten rok, jednak na poziomie do 15 proc. maksymalnie” – stwierdza w raporcie Ewa Paprocka, Senior Executive Manager HRK ICT.

Specjalistów zapytano, co jest dla nich najkorzystniejsze w zatrudnieniu na zasadach contractingu. Większość wskazała atrakcyjne wynagrodzenie (79 proc.), jasne warunki współpracy (47 proc.) i częstą zmianę projektów (35 proc.).

Dla kogo będzie więcej ofert

„W 2024 roku nie przewidujemy większych ruchów w kierunku wzmożonego zatrudnienia wśród pracowników IT, natomiast na pewno pojawi się więcej ofert pracy niż w poprzednich latach dla specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyzacji, cloud computing, cyber security czy Machine Learning. Coraz więcej firm decyduje się również na tworzenie systemów Low-Code/No-Code, gdzie nie wykorzystywane jest aż w tak dużej mierze pisanie kodu – co gwarantuje nowe miejsca pracy” – informuje w raporcie Wioletta Sałasińska, Recruitment Business Partner HRK ICT.

„Wśród programistów widzimy duże zainteresowanie kandydatami ze znajomością programowania iOS/Android, React/React Native, gdyż coraz więcej firm szczególnie z obszaru Retail/e-Commerce decyduje się na tworzenie własnych aplikacji mobilnych” – wyjaśnia Wioletta Sałasińska.

Najczęściej zmieniają pracę co 3 – 5 lat

Według raportu optymalny czas pracy specjalistów IT w jednej firmie to średnio 3-5 lat (58 proc. wskazań). Osoby zmieniające pracę maksymalnie co 2 lata stanowią 1/4 badanych. Z kolei na ponad 5 lat z jedną organizacją wiąże się 20 proc. ankietowanych. Dane wskazują więc na nadal częste zmiany pracodawcy przez fachowców z branży.

Z badania wynika, że specjalistom i specjalistkom IT zależy przede wszystkim na rozwojowych i ciekawych projektach (blisko 70 proc. odpowiedzi). Częstą motywacją do zmiany są wyższe zarobki, bardziej elastyczne podejście do czasu pracy i praca całkowicie zdalna.

Najwięcej respondentów pracuje całkowicie zdalnie (60 proc.), a ponad 30 proc. hybrydowo. Stacjonarnie swoje obowiązki wykonuje tylko 6 proc. Specjaliści IT nie garną się do biur – najwięcej osób deklaruje, że może pracować z biura maksymalnie jeden dzień w tygodniu (26 proc.). Z drugiej strony już 25 proc. menedżerów IT chce przywrócenia co najmniej hybrydowego trybu wykonywania zadań.


Dane zawiera raport HRK „Oczekiwania pracowników i pracowniczek IT w 2024”.